Podobných případů ve Vyškově přibývá. „Ujíždění od nehod začíná být časté pravidlo dnešní doby,“ okomentovala policejní mluvčí Alice Musilová. Často se jedná o případy nabouraných aut u obchodních center. „V poslední době máme i případy, kdy většinou nákladní auta poškodí vjezdové brány nebo fasády domů,“ uvedla příklad Musilová.

Bourají a ujedou
Na Břeclavsku policisté letos evidují z celkového počtu devadesáti dopravních nehod už patnáct, kdy řidič z místa ujel. Loni evidovali 63 neznámých řidičů, kteří v regionu bourali a ujeli.
V roce 2015 bylo na Vyškovsku 49 nehod, kdy viník ujel. Loni jich bylo čtyřiapadesát. Za letošní první dva měsíce roku už devět.'
Kdo nabourá a poškodí cizí majetek, může být o pár tisíc lehčí. Sankce se pohybují od dvou a půl do pěti tisíc korun
Policisté můžou udělit i zákaz řízení.

S podobnými problémy se potýkají i policisté na Břeclavsku. „Nejčastěji řidiči ujíždí od nehod kvůli tomu, že před jízdou pili alkohol nebo užili drogy, případně mají zákaz řízení. Někdy se vymlouvají, že nezpozorovali, že například nacouvali do jiného auta,“ přiblížila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Právě na parkovištích se podle ní bourá nejčastěji. „Někdy v tom hraje roli i to, že poškozené auto bylo špatně zaparkované. Pak hledáme viníka nehody, který ujel a navíc řešíme i špatné parkování ze strany řidiče, který nám poškození oznamoval,“ uvedla paradox.

Jiné zkušenosti mají policisté na Blanensku. Podle jejich mluvčí Lenky Koryťákové většinou lidé u nehody zůstávají. „I tak se u nás ale občas stanou kuriózní případy. Například v Chrudichromech muž naboural do vrat a ujel. Manželka ho pak ale donutila, aby se vrátil zpět,“ vzpomněla Koryťáková.

Podle Musilové může být důvodem, proč lidé ujíždějí, i bonusová politika pojišťoven. To potvrzují i jejich představitelé. „Řidiči nám škody, které jim způsobil někdo, kdo od nehody ujel, hlásí hojně. A případů přibývá. Viník by mohl událost řešit ze svého povinného ručení, ale mívá obavu o ztrátu bonusu. Lidem se ani nechce situaci řešit – jak s poškozeným, tak s pojišťovnou,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Přestože Slováček nehodu na policii neohlásil, o peníze by přijít neměl. Pokud má havarijní pojištění. „V drtivé většině případů se jedná o drobnější nehody, takzvané plechové škody. U těch není pro vyřešení s pojišťovnou nutná přítomnost policie,“ vzkázala Buriánková.

Co se týká úspěšnosti při objasnění případů, tu policisté jen těžko vyčíslují. Shodují se ale, že jim pomáhají hlavně záznamy z kamer a svědci nehod. „Pomáhá nám, když reagují na výzvy. Dnes má každý mobilní, takže není nic snazšího než si poškozená auta vyfotografovat,“ doporučila Musilová.

ALENA GRYCOVÁ
IVA HAGHOFER