Prakticky jen kmeny habrů místo korun ční po prořezání k nebi ve vyškovské zámecké zahradě. Nejednoho Vyškovana to vyděsilo.

„Zásah provedený na popud města Vyškova je zcela neodborný. Výsledkem je zničené stromořadí. Ze stromů teče míza, takže nemají šanci na přežití. Domnívám se, že důvodem je zřejmě špatná práce firmy, která práce provedla,“ uvedla pracovnice Mendelovy lesnické a zemědělské univerzity. Nechtěla zveřejnit své jméno, ale redakce je zná.

Také laikům se jeví stromy tak, jako by se na nich vyřádili vandalové. „Stav stromů zde ve Vyškově mě vážně nenechává klidným. Když jsem si všiml toho, jak jsou ošklivě ořezané, tak jsem se zděsil. Takováto úprava habrů určitě není v pořádku,“ uvedl například Vyškovan Zdeněk Krupka.

Průklest habrové stěny v dolní části zámecké zahrady dělala během ledna až března firma FAA - Karel Zelený.

„Tato firma je odborná společnost zahradnické architektury a krajinářství, která zajišťovala v rámci celé obnovy zámecké zahrady zahradnické a sadové úpravy. Radnice předpokládá, že prořez stromů dělá kvalitně,“ upozornila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Dodala, že na stromy se byl podívat pracovník odboru životního prostředí. „Konstatoval, že stromy jsou stále živé. Během několika měsíců se ukáže, zda nedošlo k jejich poškození,“ řekla Bednářová.

Autorizovaný zahradní architekt a krajinář Karel Zelený podle svých slov námitky na práci své firmy očekával.

„Ořezy právě na těchto stromech nebyly provedeny déle než šedesát let. Právě proto bylo potřeba snížit koruny stromů víc. Dřevo je naprosto zdravé a řezy jsou v pořádku. Že teče míza teď, je v naprostém pořádku. Zkrátka provádí obnovu na kmeni. Sami lidé uvidí, že se zastaví. Při práci jsem dodržel technologii, kterou mám vyzkoušenou a hlavně naučenou,“ ujistil Zelený. Dodal, že pokud by se přece jenom prokázalo, že pochybil, tak je plně připraven za to nést následky. „Ovšem neobávám se toho. Pevně si stojím za tím, že jsme práce provedli v naprostém pořádku,“ doplnil Zelený.