Vedení Vyškova tak poděkovalo šestici kandidátů za jejich přínos městu. „Jde o osobnosti, které jsou s městem podstatným způsobem spojené. Muži, kteří obdrželi čestné občanství, si zaslouží uznání za to, jak zvládli přerod na počátku devadesátých let,“ informoval starosta.

Goldemund připomněl i vybudování vyškovské průmyslové zóny. „Měli odvahu a postavili zde velmi úspěšnou průmyslovou zónu Sochorova, která byla vůbec první v České republice,“ zdůraznil.

Čestné občanství potěšilo Pavla Vašíčka. „Ani ve snu by mě nenapadlo, že dostanu takovou cenu. O to více za tuto poctu děkuji,“ reagoval.

Cenu města Vyškova dostali dlouholetý pedagog vyškovského gymnázia Alois Kleveta, bývalý cyklistický závodník, trenér a současný místostarosta Břetislav Usnul a někdejší ředitel muzea Vyškovska František Korvas. „Těší mě, že si někdo mé činnosti všiml,“ komentoval Korvas, který stále ve Vyškově působí. Předsedá totiž Muzejnímu spolku Vyškov.

Do Vyškova v neděli zamířili středověcí šermíři i sokolník.
Vystoupení šermířů a sokolníka. Děti z Vyškova odcházely se zážitkem

Ocenění starosta uděloval u příležitosti výročí založení Československa a odhalení památníku obětem první světové války. „Jsem ráda, že ve Vyškově uspořádali nějakou akci k oslavě výročí. Je totiž velmi důležité a neměli bychom na něj zapomínat,“ myslí si Aneta Tarabášová z Bohdalic.

Podobně to vnímá i Goldemund. „Připomínáme si sté výročí vzniku Československé republiky a příležitost předání cen při odhalení sochy, která bude důstojnou připomínkou sto let starých událostí, se pochopitelně nabízela,“ doplnil.

Pískovcová socha na vyškovském hřbitově představuje ženu objímající prázdná kabát. Kvůli nejasnostem v datech a tvarech příjmení chybí jména padlých. „Lidé pomocí chytrých telefonů si naskenují QR kód na sloupku osvětlení, a dostanou tak bližší informace,“ vysvětlil místostarosta Karel Jurka.

MARTINA MORESOVÁ

Noční požár v Ruprechtově
Zemědělská budova vzplála plamenem. Škoda je dvě stě tisíc