Starosti, co dělat s posekanou trávou a opadaným listím, přestanou trápit obyvatele Slavkova u Brna. Zelený odpad totiž nebudou muset pálit ani cpát do popelnic. Postará se o něj kompostárna.
„V současnosti už běží výběrová řízení na dodavatele stavby,“ potvrdil slavkovský starosta Ivan Charvát.

Výstavbu kompostárny podle vedoucího slavkovského odboru životního prostředí Miroslava Zavadila umožní devítimilionová dotace z Evropské unie.
Zhruba jeden milion bude muset doplatit město, dalším milionem přispěl Jihomoravský kraj.

„Radnice vypsala dvě zakázky. Jednu na dodavatele stavební části kompostárny, to znamená na vybudování vlastní plochy a technického zázemí. Další pak na technologii a vybavení, jako je traktor, drtící vůz a podobně,“ informoval Zavadil.

Kompostárna bude poměrně jednoduchá. „Tvořit ji vlastně budou záhony, na nichž bude z odpadu vznikat substrát. Ten bude možné zhruba po pěti týdnech opět použít jako hnojivo třeba na trávníky. Hlavně ale bude sloužit k rekultivaci bývalé slavkovské skládky. Odpad se tak vlastně bude vracet do přírody,“ objasnil ředitel slavkovských technických služeb a zároveň tamní radní Radoslav Lánský.

Doplnil, že kompostárna bude fungovat od ledna 2009. „Zpracovávat bude veškerý biologický odpad ze zeleně z veřejných ploch. Ten vzniká třeba při sečení břehů Litavy, zámeckého parku a všech ostatních travnatých ploch. Lidé se zbaví zdarma vlastních zbytků, které odloží do speciálních kontejnerů. Doufáme, že tak naučíme obyvatele důsledně třídit tento druh odpadu,“ nastínil šéf slavkovských technických služeb.

Rekultivace skládky, jež počítá i s výsadbou tří tisícovek stromů, bude podle Lánského trvat asi pět let. Kompostárna tedy bude v místě bývalé skládky fungovat dočasně. Sloužit bude výhradně Slavkovanům.

Podle mnoha z nich je myšlenka vlastní kompostárny dobrá. „Měli bychom vlastně možnost ekologicky hnojit. Ale zase mám obavy, jak by tam třeba staří lidé vozili odpad a poté si zase odváželi kompost,“ vyjádřila se před časem například Slavkovanka Marcela Krčková.