Budova je majetkem Mladých sociálních demokratů. Přesně to hrdě hlásá cedule označující objekt, v němž sídlí Bombastic klub ve Smetanových sadech. Před volbami to ale podle kolemjdoucích zrovna dobrá reklama není. Okolí je totiž poseté odpadky a nepořádkem.

„Myslím si, že situace je neúnosná. Smetanovy sady mají být příjemným místem k odpočinku. Při pohledu na tuto spoušť se ale člověku zvedá žaludek. Pokládám si otázku, jak mohou něco takového v okolí svého objektu Mladí sociální demokraté dopustit," postěžoval si například Vyškovan Miroslav Hrebíček.

Podobně to vidí i další obyvatelé města. „Zrovna dnes je tady v rámci možností čisto. Někdo zde ale asi musel během týdne uklízet. Pokud totiž těmito místy člověk prochází třeba v sobotu, je to dost hrůzostrašný pohled. Tou dobou okolí klubu jako místo pro odpočinek nebo dokonce maminky s dětmi nevypadá. Odpadky se povalují všude po okolí," konstatovala včera dopoledne Vyškovanka Kateřina Vykydalová.

Nepořádek odjinud

Vyškovský starosta Karel Goldemund ale Mladé sociální demokraty obhajuje. „Taková situace mi vzhledem k mojí stranické příslušnosti nemůže být lhostejná. Z pozorování máme ověřené, že o nepořádek pocházející z Bombastic klubu se rozhodně nejedná. Jsou to lahve a kelímky od alkoholu, které někdo nakoupil v některém z vyškovských supermarketů a na místě je odhodil. S Mladými sociálními demokraty proto nesouvisí," upozornil Goldemund.

Město už se ale situací začalo zabývat. „Posílili jsme u Bombasticu hlídky městské policie. Jde především o páteční a sobotní večery. Právě tehdy se tam totiž schází různé existence, které odpadky na místě nechávají. Situace by se proto v budoucnu měla zlepšit," ujistil vyškovský starosta.

Podle městských strážníků ale zrovna nepořádek hlavním problémem není. „Situace je už několik let stabilní. V zařízení se pořádají diskotéky a patří k nejnavštěvo­vanějším ve městě. S tím jsou pochopitelně spojené i různé problémy. Je pravda, že kolem Bombastic klubu a v okolí sportovního areálu hlídkujeme v pátek a v sobotu večer víc. Protože se další den nejde do práce ani do školy, schází se tam hodně lidí, takže vzniká i více konfliktních situací a porušení pořádku obecně," uvedl velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Podle jeho slov městská policie řeší případy v okolí podobných zařízení poměrně běžně. „Jsou to nejrůznější potyčky, narušování veřejného pořádku nebo právě odpadky ponechané na místě. Poslední věc se děje nejčastěji, když zábava skončí a zúčastnění se rozcházejí domů. Ne všichni lidé ale bývají návštěvníci klubu, někteří jenom posedávají na lavičkách v okolí," popsal Sedláček.

Vadí i hudba

Nepořádek ale není tím hlavním, kvůli čemu se stěžovatelé na strážníky obracejí. „Lidem je nejčastěji trnem v oku hluk, a to ani tak ne ten, který způsobují lidé v okolí klubu, jako spíš hlasitá produkce přímo v zařízení. To je ovšem záležitost, kterou my jako městská policie můžeme řešit pouze dost složitě. Pokud totiž hlášení přijde, zajdeme tam a provozovatele upozorníme, že má ztišit. Je to ale pouze jednorázová záležitost, která se časem může zase opakovat. Aby bylo možné udělat nějaké trvalé opatření, bylo by potřeba, aby přijela hygiena a hladinu hluku změřila. My to nemáme jak udělat," vysvětlil Sedláček.

Strážníci tak mají v kompetenci především individuální případy. „Pokud někdo jde a nahlas zpívá nebo vykřikuje, je to naopak naše záležitost," podotkl Sedláček.