Uživatelé s jeho pomocí mohou nahlásit skládky, o kterých se úředníci měst často ani nedoví. Lidé skládku vyfotí a nahrají do aplikace, vše je anonymní. „O skládce informujeme příslušný orgán dané obce nebo města. Zároveň nabídneme, ať se do našeho projektu zapojí. Za členství nic neplatí. Většina měst ale tato hlášení neřeší, ani je projekt nezajímá,“ konstatoval autor zmapujto.cz Miroslav Kubásek.

Právě úředníci z Bučovic projekt neznali, ale po upozornění Deníku Rovnost to chce radnice změnit. „O aplikaci Zmapujto.cz jsme nevěděli, ani žádné hlášení nám od nich nepřišlo. Pověřil jsem odbor životního prostředí, abychom se k projektu připojili. V případě, že bude skládka na našem území, tak ji samozřejmě budeme řešit,“ slíbil starosta Bučovic Jiří Horák.

100-110tisíc korun stojí ročně odstranění černé skládky blanenskou radnici. Jednou měsíčně pak musí zavolat službu, aby odvezla odpad, který lidé nechávají kolem kontejnerů. Žádnou pokutu úředníci loni neudělili. Odhalit pachatele je podle nich obtížné.

Na Blanensku aplikace nyní eviduje dvaadvacet skládek. Z toho třináct velkých s množstvím odpadu asi nad padesát kilogramů. Radnice obcí je často neřeší. „Pokud tam není žádný nebezpečný odpad, který ohrožuje přírodu nebo zdraví lidí, tak se její odstranění může táhnout i několik let. Důvodem může být fakt, že na pozemku, kde je skládka, se jeho majitel dlouhodoběji nezdržuje nebo vlastník zemřel a hledáme dědice,“ objasnil Pavel Konečný z blanenského odboru životního prostředí.

Ilustrační foto.
Zemědělcům i zahrádkářům mizí úroda. Zloděje nejvíc láká česnek

Vyškovsko je na tom podobně. Na serveru Zmapujto.cz uživatelé nahlásili třiadvacet skládek, z toho velkých deset. Podle Kubáska na Blanensku vyhodnocují podněty ze Zmapujto.cz do měsíce, na Vyškovsku je však zatím neřeší nikdo.

Aplikace Zmapujto.cz funguje už pět let, přesto jich majitelé pozemků se skládkami odstraní jen minimum. „Za tu dobu bylo v okrese Vyškov nahlášených šestadvacet černých skládek, z toho pět uklidili. Na Blanensku to bylo šestačtyřicet skládek, polovinu z nich pak odstranili,“ vyčíslil Kubásek.

Odpad pohozený venku trestají úředníci na Blanensku pokutou pro jednotlivce i firmy až do výše jednoho milionu korun. Na Vyškovsku hrozí jednotlivcům pokuta do padesáti tisíc korun, firmám mnohonásobně víc podle druhu přestupku. Každé město si výši trestu určuje samo.

Pernou noc mají za sebou jihomoravští hasiči. Noční bouřka, která se ve čtvrtek kolem třetí nad ránem prohnala krajem, po sobě zanechala množství popadaných stromů i zatopenou ulici.
Čtvrteční bouřky: popadané stromy, domácnosti bez elektřiny a zastavené vlaky

Mezi nejkurióznější odpadky, které lidé vyhodili, jsou pneumatiky, nábytek, televize nebo třeba zářivky, které patří do kategorie nebezpečného odpadu. Přitom v obou okresech je několik sběrných dvorů, kam lidé mohou odpad zdarma dovézt. Pokud platí za odvoz popelnic, mají to zdarma. Podle Kubáska jsou hlášení skládek desítky denně. „Zmapujto.cz je od začátku tohoto roku propojené s aplikací Mobilní rozhlas, která posílá bezplatné zprávy lidem kolem dění obce, nově i Fotohlášky ze Zmapujto. Doufám, že do budoucna bude jeho propagace lepší a pomůže tak ještě lépe odhalovat černé skládky,“ myslí si Kubásek.

MARIE MRÁZOVÁ