Vizi nicméně mají v Podomí jasnou. Přímo u Hamlíkova má vzniknout posezení a chybět nemá ani informační cedule. „Počítáme i s cedulkami, které by turisty k Hamlíkovu dovedly. Zatím jde však jen o výhled," sdělila starostka Kateřina Ševčíková.

Původně jednala s ředitelem plumlovské divize Vojenských lesů a statků Jaroslavem Melicharem. „Odkázal na to, že je místo pravděpodobně jejich součástí. Ale oficiální zprávu o tom, zda v našem katastru restituce probíhají, nemám. Proto nám nezbývá než čekat, jak dopadnou a kdo bude majitelem lokality. A pak s ním začít jednat," zmínila starostka.

813hektarů lesů požaduje Arcibiskupství olomoucké po Vojenských lesích a statcích. Ujišťuje, že v případě převzetí je nechají pro veřejnost přístupné.

Co se týká lesů ve správě Vojenských lesů a statků, území vojenského újezdu není restitucemi dotčeno. Mimo Březinu požádalo Arcibiskupství olomoucké o vydání celkem osmi set třinácti hektarů v katastru Rychtářova a Krásenska. „Pozemkový úřad v Brně v lednu rozhodl o vydání víc než sto padesáti hektarů v katastru Rychtářova. K předání biskupství došlo v průběhu prvního pololetí. Vojenské lesy a statky ale proti tomuto rozhodnutí podaly odvolání. Pozemkový úřad v Brně zatím jednání o dalším navracení majetku církvi pozastavil v očekávání soudního rozhodnutí," přiblížil Melichar.

O všechny přijaté pozemky se stará arcibiskupstvím zřízená společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, která zemědělskou půdu pronajímá a v lesích hospodaří sama. „Firma sídlí v Olomouci a samotnou práci v lesích dělají jí najatí živnostníci nebo malí podnikatelé z regionu. Stejně tomu bude i u ploch, které snad přijmeme v budoucnu," informoval mluvčí Olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka s tím, že hodnotu přijatého ani požadovaného majetku nejsou schopní stanovit.

Na vyřešení restituce, respektive toho, zda na ni má církev nárok, čekají i Jihomoravské pivovary. U soudu leží žaloba církve vztahující se k vyškovskému pivovaru už téměř tři čtvrtě roku. „Arcibiskupství olomoucké podalo žalobu o určení vlastnictví ke konci loňského roku. V této věci nebylo k dnešnímu dni nařízené žádné ústní jednání," sdělil za Jihomoravské pivovary Jaromír Žáček s tím, že po dobu běžícího soudního řízení se k záležitosti nebude vyjadřovat.

Jak uvedl Gračka, církev má o pivovar stále zájem. „Pokud soud určí, že námi podaná žaloba je oprávněná, a tedy že majetek byl v minulosti převedený na Jihomoravské pivovary neoprávněně, budeme mít možnost o něj požádat. Ovšem jakýkoli odhad termínů je s ohledem na teprve probíhající soudní řízení zcela nemožný," řekl Gračka. Ujistil ale, že v případě, že by pivovar skutečně připadl církvi, nehodlá do jeho provozu zasahovat. „Usilujeme o dohodu. A to buď se stávajícím provozovatelem, nebo s novým nájemcem," dodal Gračka.

Některé nároky na Vyškovsku pak uplatňuje také Biskupství brněnské, respektive jeho jednotlivé farnosti. „Ve všech případech se jedná o zemědělskou půdu nijak významné rozlohy. Pozemky se nacházejí například v Šaraticích, Lulči a Komořanech. Žádné budovy v okrese nemáme, snad jen tu a tam nějaké zemědělské objekty typu stodoly nebo kůlny," přiblížila mluvčí biskupství Martina Jandlová. Ani v tomto případě ale biskupství hodnotu majetku nezná.