O dalším směřování vyškovské radnice se dnes rozhodne. Od patnácti hodin začne v Besedním domě zasedání zastupitelstva města, kde chtějí straničtí kolegové současného starosty Petra Hájka, aby se do jednání zařadily body k odvolání a volby nového starosty Vyškova. Postoj jejich koaličních partnerů z ODS je ale jasný už teď.

„Občanská demokratická strana trvá na svém původním usnesení k této záležitosti, a proto nepodpoří zařazení bodu o odvolání starosty na nejbližším zastupitelstvu. Obáváme se, že se jedná o vnitrostranický boj uvnitř ČSSD ve Vyškově,“ stojí v usnesení, které se Vyškovskému deníku Rovnosti podařilo získat.

To vzešlo z jednání místní rady ODS, které svolal vyškovský místostarosta Karel Jurka. Ještě před ním bylo nicméně vše otevřené. „Nebudu vyvracet, že jsme ČSSD tlačeni ke zdi, protože pokud nebudeme chtít podpořit změnu programu, hrozí vystoupením z koalice,“ prozradil před jednáním Jurka.

Sociálním demokratům, kteří potřebují čtrnáct ze sedmadvaceti hlasů, tak přibyly vrásky na čele. „Opět podotýkáme, že Občanská demokratická strana problémy s komunikací nebo pracovním vytížením starosty Hájka nemá. Byla to právě sociální demokracie, která ho do funkcí zvolila. A teď ho chce sesadit,“ uvedl místostarosta.

Odvolání vyškovského starosty tak nabralo nečekaný směr. K Hájkově sesazení potřebují sociální demokraté dostatek hlasů už při samotné změně programu dnešního zasedání. Hlavní oporu teď v ODS ztratili. Ti byli podle slov Jurky dlouho na vážkách. S Hájkem problém nemají, proti koaličním kolegům jít nechtěli.

Nakonec ale jdou, což nahrálo do karet právě Hájkovi. Ten odstoupit sám od sebe nehodlá. „Nemám důvod, abych ze své funkce odstupoval. Problémy, které na mou adresu uvedli moji kolegové, jsou zástupné. Lidé mě podporují, uvidíme, jak to dopadne,“ byl rozhodnutý Hájek.

Ten vysvětlil, že pokud kdokoliv ze zastupitelů navrhne změnu programu, ostatní o ní hlasují.

V programu body ohledně starostovy budoucnosti zahrnuty totiž zatím nejsou. „Samozřejmě chceme tyto body do programu protlačit. Náš názor se nezměnil. Od zveřejnění otevřeného dopisu žádné jednání na toto téma se starostou neproběhlo a vlastně to nemá ani příliš cenu. Starosta má jednoduše názor opačný. My už s ním celou záležitost několikrát probírali, mnohokrát se sešli. Bez výsledku,“ okomentoval situaci ještě před vyjádřením koaličních partnerů sociální demokrat Jiří Piňos. Důležitý tak bude postoj opozice. A nakonec rozhodne jednoduchá matematika.

Sociální demokraté mají bez Hájka jistých jen svých sedm hlasů. Sedm hlasů ODS je proti změně programu. Už minulý týden se navíc rojily zprávy, že se opozice hlasování nezúčastní. „Hlasování se zdržíme. Necháme to na ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Pokud má koalice sílu a odhodlání, ať si případnou změnu v postu starosty města provedou sami. Tím pádem za námi ani nikdo z koalice nechodí, protože vědí, že budeme jejich jednání respektovat. Jak se rozhodnou další opoziční zastupitelé, je jen na nich,“ uvedl postoj opoziční strany Volba pro město její člen Radek Mikulka.

Dá se očekávat, že stejně se zachovají i ostatní opoziční strany, tedy Šance pro Vyškov a komunisté. Tři hlasy koaliční KDU–ČSL by v tom případě už nic neřešily. Na jednání přijala ODS na vlastní žádost i starostu Hájka. Ten se vyjádřil k otevřenému dopisu, který obdrželi zastupitelé města. ČSSD tak svými výroky v otevřeném dopise koaličního partnera nepřesvědčila. „Ostatní strany jsme o našem úmyslu odvolat starostu města informovali. Naše argumenty jsme vyložili na stůl a záleží už na nich, jak se k celé situaci vyjádří při hlasování. Rozhodně ale žádný nátlak na nikoho nevyvíjíme,“ odmítal Piňos, že by probíhalo nějaké kšeftování s hlasy.