Víc jistot ale z úst silničářů regionu motoristé neuslyší. Některé plánované opravy se letos uskuteční, jiné jsou naopak s velkým otazníkem. Krátkodobé omezení provozu nicméně čeká letos řidiče, kteří budou projíždět silnicí třetí třídy mezi Brankovicemi a Nemochovicemi. V plánu je totiž souvislá povrchová úprava vozovky.

Silničáři v úseku dlouhém necelých dva a půl kilometru odhadují náklady přesahující šest a půl milionu korun. „K pracím dojde určitě v letošním roce, nicméně nepůjde o rekonstrukci, nýbrž o vyrovnání a zesílení povrchu silnice. Čeká nás vypsání soutěže na dodavatele prací. Povrchová úprava se uskuteční pravděpodobně o letních prázdninách," prohlásil vedoucí vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Gardelka. Motoristé se ale nějakých dlouhých uzavírek obávat nemusí. „Úplná uzavírka bude na pár dní, v místě je navíc poměrně malý provoz," ujistil Gardelka.

Jistotu u dalších oprav a rekonstrukcí ale silničáři nemají. U rozsáhlé rekonstrukce silnice z Rousínova do Tučap v délce téměř šesti kilometrů za desítky milionů korun totiž není jasné, zda začne skutečně letos. „Je to zatím s velkým otazníkem," řekl stručně Olejníček.

Zklidnit dopravu

Silnice II/430 je dopravně velmi vytížená a rekonstrukce ji má hlavně zmodernizovat a tím napomoct zklidnění dopravy. Náklady silničáři odhadují na zhruba sto milionů korun. Přesnější částku však určí až výběrové řízení.

Nestabilní podloží trápí zase motoristy, kteří jezdí z rousínovských Královopolských Vážan do Vítovic. Na havarijní stav silnice upozorňuje značka i omezení rychlosti na třicet kilometrů za hodinu.

Problémem vítovické silnice však nejsou výtluky nebo jiné nerovnosti, jak to bývá jinde. Silnici totiž sjíždí pravá polovina a hrozí, že se případně celý kraj utrhne. „U této silnice stále aktualizujeme technické řešení, o případném posunu budeme včas informovat," podotkl Olejníček.

Ředitelství silnic a dálnic má pro nadcházející období konkrétnější plány. Hned dvě dlouhodobé uzavírky se na Vyškovsku dotknou provozu na dálnici D1. Pravý jízdní pruh dálnice ve směru na Vyškov v úseku zhruba mezi 219. a 225. kilometrem totiž silničáři uzavřou na víc jak dva měsíce. „Půjde o opravu cementobetonové vozovky. Předpokládaný termín prací je od 9. června do 18. srpna," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Nervy motoristů ale pak procvičí hned další uzavírka. Opět půjde o pravý jízdní pruh ve směru z Brna na Vyškov. „V tomto případě půjde o úplnou výměnu cementobetonového krytu v celém profilu vozovky. Předpokládaný termín prací je od konce srpna do konce října," doplnila mluvčí Ledvinová.

Řidiči se na dlouhotrvající uzavírky pomalu připravují. Někteří si přesto raději pár minut počkají, než aby najížděli na všelijaké díry. „Silnice v některých místech regionu dávají tlumičům skutečně zabrat. Dopravní omezení ale netěší nikoho, dost často mívám smůlu, že se někde zaseknu zrovna, když to nejméně potřebuju," podotkl třeba řidič Miloš Fiedler.