Za jásotu publika předvádí taneční vystoupení s hadem, při kterém se dle svých slov neobejde bez respektu. „Had je živé zvíře a navíc plaz. Kdo se vyzná, ví své. Pokud ho ale respektujete, je to fascinující stvoření,“ usmívá se.

Historický stan si před muzeem zbudovali členové šermířského spolku Armet z Vyškova. „Máme přichystané souboje ve volném šermu. Nejsou secvičené, bojujeme tak, jako by se bojovaly doopravdy. První vystoupení je na meče, v dalších ukázkách pracujeme se vším, s čím se dalo ve středověku bojovat. Souboje doprovázíme dobovou hudbou na flétnu,“ komentuje za Armet Petra Vlčková.

V zámeckých sklepeních pak přichystali dobovou scénku o tom, jak se ve středověku žilo nižší šlechtě. „Scénka je o vladykovi ve středních letech, který se rozhodne konečně oženit. Připravovali jsme ji průběžně na tréninzích přibližně tři měsíce,“ dodává Vlčková.

Návštěvníky na nádvoří baví také dvojice kejklířů Komedianti na káře. „Vezeme pohádku Rytířské povídání o princi Bajajovi a žonglérské představení. Za naší prací jsou roky práce a odpírání,“ říká Jindřich Holeček.

Tkaní gobelínů i kvíz o ceny

Zájemci mezitím využívají příležitost k volnému vstupu do všech stálých expozic a výstav. Děti tráví čas v dílnách například při malování na kameny nebo tvoření z papíru pod pergolou na zahradě kaple svaté Anny. Archeoložka Klára Rybářová jim připravila také pravěkou dílnu, kde si vyrábí náramek z provázků.

„Na gobelínovém rámu se učí tkát z textilních proužků. V přírodovědném koutku dále přírodovědec Lukáš Bobek seznamuje s lákavým tématem "geometrie v přírodě". Nechybí ani oblíbený muzejní kvíz o zajímavé ceny. V keramické dílně se pravidelně věnuje dětskému tvoření muzejní pedagožka Jitka Horáková,“ vyjmenovává pracovnice vyškovského muzea Petra Mandíková.

Speciálními kostýmovanými prohlídkami obohacují návštěvníky členové dějepisného kroužku vyškovského gymnázia. „Děti je provází v pravidelných intervalech vybranými expozicemi s výkladem. Věříme, že jde o atraktivní program pro všechny a že kdo se zúčastní muzejní noci, rád se do Muzea Vyškovska po čase vrátí na jiné tematické výstavy, které už připravujeme,“ doufá Mandíková.

Závěrečná část muzejní noci patří především In Flamenus. Jeho součástí je efektní představení s bičem. „Ten dokáže nepěkně poranit a vyžaduje přesnost a preciznost. My tohle naše vystoupení uchopili spíš s humorem, vážných věcí je kolem přespříliš,“ vysvětluje Sylva Zaťko.

Ohňová show

Jako zlatý hřeb si ale připravili velkou show s ohněm. „Je to živel, kterému je rozhodně dobré rozumět. Je potřeba, abychom znali, jak se oheň chová, jaká jsou rizika a jak s nimi pracovat. To je úplný základ. S časem ale narůstají schopnosti a znalosti, dnes je dostupné téměř vše na internetu,“ ujišťuje Zaťko.

Kdo chce, najde si podle ní na podobné aktivity materiály, návody a hudbu. „Může se vzdělávat a růst. Trpělivost a respekt ale je třeba udržet v sobě napříč časem a znalostmi. Přivezli jsme fireshow Mystik, která by měla lidi pohladit, aby jim bylo hezky u srdce, až se večer rozejdou do svých domovů,“ uzavírá umělkyně.

Svůj závazek skutečně splní a spolu s Jiřím Zlaťkem přichystá fascinující podívanou, která již v pozdních hodinách obzvláště vyniká. Početné obecenstvo je odměňuje nadšeným jásotem a potleskem, aby se postupně zase rozcházelo do noci. Mohou se ale těšit na již osmnáctou muzejní noc ve Vyškov zase příští rok.