Dva kriticky ohrožené luňáky červené někdo otrávil na konci února v pohořelické místní části Smolín. Podobných případů ornitologové evidují na jihu Moravy několik za rok. Vypátrat traviče bývá pro policisty složité.

Poslední případy
28. 2. 2019: dva luňáci červení (Pohořelice, Brněnsko) – potvrzená otrava
18. 11. 2018: káně lesní (Blatnička, Hodonínsko) – předpokládaná otrava
28. 9. 2018: dva luňáci červení (Vnorovy, Hodonínsko) – potvrzená otrava

Častým důvodem otravy ptáků je jed karbofuran, který je v České republice zakázaný. Podle ornitologů může i za smrt luňáků v Pohořelicích na Brněnsku. „Policisté se snaží hledat viníky, ale mají to těžké. Je problém zločin prokázat, i když najdou konkrétního pachatele,“ podotkla Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické.

Objasněnost případů se blíží nule. „Dodnes neznáme jediný případ, kdy by byl za trávení někdo soudně potrestaný,“ posteskl si ředitel ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek.

Složité vyšetřování potvrdil i policejní mluvčí Bohumil Malášek. „Nemusí jít o traviče. Je možné, že ptáci něco nebezpečného sežrali třeba na skládce,“ uvedl například k případu z Pohořelic.

Před pár lety někdo otrávil samici kriticky ohroženého orla mořského u Oleksovic na Znojemsku. Ornitolog zase našel mrtvého orla mořského u Hlohovce na Břeclavsku. Pták byl zasažený množstvím broků. Policisté viníka nenašli, případ odložili.

Kvůli podobným případům připravují úředníci z ministerstva životního prostředí spolu s odborníky strategii pro boj s nelegálním zabíjením volně žijících živočichů, s důrazem na otravy. Má začít platit od roku 2020, tento týden půjde do mezirezortního připomínkového řízení. „Dlouhodobým cílem je úplné vymýcení ilegálních otrávených návnad v přírodě. Do roku 2030 chceme snížit počet případů pokládání otrávených návnad v přírodě,“ sdělil Ondřej Charvát z tiskového odboru ministerstva.

Pomoci má deset opatření. „Například zavedení jednotné metodiky vyšetřování, která jasně definuje kompetence, postupy a povinnosti jednotlivých organizací,“ zmínil Charvát.

Ornitologové před dvěma lety vytvořili web Ptačí pasti, který mapuje místa smrti opeřenců. Upozorňuje i na ptačí kriminalitu, tedy smrt a poranění od člověka. Z mapy vyplývá, že na jižní Moravě je takových úmrtí nejvíce.

V Troskotovicích na Brněnsku třeba našli v září pozorovatelé mrtvého motáka pochopa, v Nikolčicích na Břeclavsku zase volavku popelavou. U obou je podezření, že je někdo zastřelil. K policistům se tyto případy ani nedostaly. „Nikdo nám nic takového nehlásil,“ sdělila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.