Hned dva zelené pásy se budou táhnout v okolí sídliště Osvobození. První ve směru od dědického hřbitova napříč poli k vodárně mezi Vyškovem a Drnovicemi. Druhý vyroste hned vedle sídliště, které oddělí od dědických polí. „V minulosti město podobnou výsadbu neřešilo, přitom se jedná o velice důležité prvky v krajině, které rozdělují obrovské lány polí,“ vysvětlil místostarosta Josef Kachlík.

Se vznikem pásů souhlasí vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek. „Poskytují útočiště pro živočichy – od hmyzu, přes obojživelníky až po obratlovce. Navíc mají protierozní funkci. A existuje i možnost, že lidem nabídnou místo pro procházky, pokud se nám podaří dovnitř umístit i stezku,“ uvedl Kutálek.

Zeleň roztříští i lány mezi slepičárnou v Dědicích a Základní školou Morávkova. „Tam ale vysadíme jen třetinu biokoridoru, v lokalitě ještě nemáme vykoupené nebo směněné všechny pozemky,“ vysvětil Kachlík.

Biokoridory

• Dva biokoridory se mají nacházet u Sídliště Osvobození, jeden za slepičárnou v Dědicích.
• S výsadbou se začne nejpozději příští rok.
• Rozměry i složení koridorů bude odbor životního prostředí ještě řešit.

Podobné zprávy rád slyší Pavel Klvač z drnovického sdružení Drnka, které se zabývá ochranou přírody a krajiny. „V době sucha a eroze zlepšují biokoridory mikroklima a zvyšují biodiverzitu. Je to něco, o co ochranáři usilují už desetiletí. I proto jsem rád, že se nám podařilo prosadit výsadbu stromořadí k rozhledně a také výsadbu v polích mezi Drnovicemi a Opatovicemi,“ poukázal.

Vyškovští myslí i na zadržení vody v krajině. V plánu mají tvorbu nádrže a mokřadu v lokalitě Padělky. „Jedná se o prostor nad starým Kačencem,“ upřesnil Kachlík.

S výsadbou biokoridorů tam už mají zkušenosti ve Slavkově u Brna, nyní se chystají na doplnění vodního prvku. „V prostoru mezi firmou Liko-s a obchvatem má město asi hektarový pozemek. Je ideální na využití pro zadržení vody v krajině. Příští týden budeme mít schůzku s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Doporučí nám, co by se tam víc hodilo. Mohl by tam být rybník nebo mokřad,“ přiblížila mluvčí města Veronika Slámová.

Ještě letos chtějí připravit projekt a příští rok požádat o dotaci. Termíny už odhadují i ve Vyškově. „Nyní musíme zpracovat projektové dokumentace a požádáme o dotace. Pokud vše dobře půjde, je možné, že s výsadbou začneme už letos na podzim. Pokud ne, pak s jistotou v roce 2020,“ dodal Kachlík.