Podařilo se jim sehnat pětačtyřicet tisíc korun. „To odpovídá nákladům na výrobu desky. Umístit ji necháme na opravenou obřadní síň bučovického židovského hřbitova. Vzhledem k výročí by tam měla být už letos, ale vzhledem k momentální rekonstrukci síně ji asi umístíme až na jaře," vysvětlila jednatelka spolku Jana Vlachová.
Pamětní deska, na které v současnosti pracuje akademický sochař, bude z kamene a ozdobí ji šesticípá bronzová hvězda s nápisem připomínajícím události roku 1942. „Jména bučovických Židů na ní nebudou. Zájemci o historii je však najdou v chystané malé expozici v obřadní síni. Připravuje ji architekt Jaroslav Klenovský ve spolupráci s bučovickým rodákem Miloslavem Klementem," uvedla Vlachová.
V uplynulých pěti letech se podařilo obnovit také náhrobní kameny ze 17. až 20. století, kterých je na hřbitově kolem tří set. Hřbitovní kaple spolu s židovským hřbitovem byla podle pracovnice muzea zpřístupněná lidem naposledy v roce 2010. Tehdy této možnosti využilo kolem stovky lidí. „Na hřbitov se dalo projít obřadní síní a většina návštěvníků se tehdy podivovala její zanedbanosti," podotkla Vlachová.