Budou mít lidé ve studních vůbec nějakou vodu, až přijdou parné dni v létě? Už vloni jí bylo málo. A prognózy na tento rok jsou spíš ještě horší.
„Předpokládáme, že bude hodně suchý rok. Zásoba spodní vody je minimální,“ postěžoval si například za zemědělce předseda představenstva akciové společnosti Rostěnice Vítězslav Navrátil.

Také pro největšího dodavatele vody v okrese, akciovou společnost Vodovody a kanalizace Vyškov, jsou důležité zdroje podzemní vody.
„Kvůli nedostatku sněhu ale nedostaly v letošním roce svůj obvyklý příděl. Pokud ještě nepřijde dost vlhké jaro, můžeme krizi očekávat už v červnu. To by pak mohly mít problémy zejména malé vodovody, jako například v Krásensku nebo v Nových Sadech,“ informoval ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář.

Firma ale spoléhá také na povrchovou vodu z Opatovické přehrady, kde je vody zatím dost. „Díky dlouhodobé šetrné spotřebě vody za posledních šestnáct let je v přehradě vody skutečně dostatek,“ doplnil Kramář.

Potvrdil to i opatovický hrázný Martin Střelec. „V přehradě je přes třiatřicet metrů vody. Nechybí ani půl metru k tomu, aby přehrada byla plná. V uplynulých dnech trochu zapršelo a voda pěkně centimetr po centimetru stoupá,“ pochvaloval si Střelec.

Letos podle něho nehrozí situace jako před několika lety. Tehdy se podstav pohyboval dokonce kolem pěti metrů.

Obavy z nedostatku spodní vody mají například i obyvatelé některých obcí. Třeba v Dobročkovicích studny vysychaly i v letech daleko bohatších na srážky. Přestože se před třemi lety obec připojila nesovickou větví skupinového vodovodu k Opatovické přehradě, hodně lidí na studny spoléhá.

Tradičně suchem trpí také obce v sousedství Ždánického lesa na Bučovicku a Slavkovsku, zejména Heršpice. Vody je tam prostě nedostatek.

„Jak vyřešit tyto problémy, už víme. Nemáme však ještě vyřízené některé formality, takže se k tomu zatím nevyjádřím. Za měsíc už snad bude z větší části i po potížích, takže prozradím víc,“ naznačil hodějický starosta Jiří Florián.

Martina Grycová