To Lence Greňové z Bučovic se líbí nejen prvorepublikové automobily, ale také dobová hudba, kostýmy i třeba nábytek. Do zámeckého parku přichází právě dobově oblečená. „Na přehlídce jsem asi počtvrté. Má toho tu být opět hodně k vidění, tak jsme zvědaví. Teprve jsme přišli, těšíme se," přikyvuje návštěvnice, zatímco opodál pyšně stojí u svého miláčka prošedivělý muž se šálou a plátěnou maskou na hlavě. Jeho dámský doprovod ve světle modrých šatech a bílých rukavičkách se mezi davem návštěvníků pohybuje s naprostou grácií.

Naleštěné kupé

Potřetí se na setkání prezentuje Hynek Gracl z Brna. Přivezl nablýskané dvoudvéřové kupé. „Mám tu Škodu 110 R vyrobenou v roce 1980. Po ní přišla Škoda Garde a Škoda Rapid. Tu mám také, jen je o čtyři roky mladší. Nebyl jsem ale vždycky věrný jen domácím strojům, vlastnil jsem třeba francouzskou Simcu. Odjakživa mám rád starší auta, škodovku, se kterou jsem přijel, mám osm let. U ní skončím. Už si ji nechám, vyhovuje mi," vysvětluje Gracl.

Zatímco před dvěma lety se na přehlídce představilo těžko uvěřitelných 1089 strojů, loni se jich zaregistrovalo už 1140. Letos rekord padl už k desáté hodině dopolední, kdy počet strojů překonal hranici dvanácti set kusů. „Těší mě zejména zelený Wikov 70 z roku 1930 a vůz Walter Super 6B vyrobený ve stejném roce. To jsou opravdové unikáty. Jinak se letos podařilo, že tu máme zástupce od koňského spřežení, přes páru, nožní kola až po současnost. Prostě představujeme celou strukturu dopravy, což nás těší, protože to je motto akce od samého začátku," pochvaluje si jeden z organizátorů.

VÍCE SE DOČTETE V PONDĚLNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST.