Vyzvednout si na poště třeba přání k narozeninám od příbuzných, to je pro většinu lidí úplná samozřejmost. Lidé z Drysic to ale mají složitější. Koncem loňského roku tam Česká pošta zrušila svou pobočku a nahradila ji takzvaným výdejním místem, které zajišťuje výdej a podávání zásilek a balíků. I to už tam ale nefunguje.

„V obci Drysice zajišťovala Česká pošta služby mobilním obslužným místem a výdejním místem. Výdejní místo bylo u místního živnostníka. Tento provozovatel nám ale podal výpověď,“ informovala tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Pro obyvatele to nyní znamená komplikace. Odkázaní jsou na poštovní doručovatele, kteří do vesnice o téměř šesti stech obyvatelích pravidelně jezdí. Pokud ale někoho nezastihnou doma, zásilku uloží až na poště v Pustiměři. „Nepříjemné je to hlavně pro starší lidi, kteří se nedostanou do města. Nemohou si třeba vybírat peníze,“ komentovala situaci místostarostka Drysic Jarmila Procházková.

To potvrdila třeba obyvatelka Drysic Milada Václavíková. „Lidem to samozřejmě dost vadí. Já s tím takové potíže nemám, vše vyřídí dcera ve městě,“ svěřila se Václavíková.

Pošta se nicméně snaží výdejní místo obnovit. „V současné chvíli hledáme nového vhodného provozovatele pro tuto službu. Do té doby, než uzavřeme novou smlouvu, budou do Drysic dál v pracovní dny dojíždět motorizovaní doručovatelé,“ ujistila Selicharová.

Pobočku v Drysicích pošta zrušila kvůli takzvanému projektu optimalizace své sítě. Podle Selicharové se drží tří hlavních kritérií, dostupnosti pobočky zákazníkům, její spádovosti a vybavenosti lokality. „Dostupnost znamená, jak je obtížné se na poštovní pobočku dostat. Spádovost řeší problém poskytování služeb co největšímu počtu lidí. Pod pojmem vybavenost jsme zjišťovali, co všechno se v okolí pobočky nachází. Tedy firmy, obchodní centra, ale také například bankomat,“ popsala Selicharová.

Drysice tedy těmto podmínkám nevyhověly. Dobrou zprávou pro ostatní je, že jsou poslední obcí, které omezování poštovní sítě ve vyškovském okrese postihlo. „Kromě Drysic nedošlo na Vyškovsku v posledních pěti letech k žádnému omezení provozu pošt. Česká pošta v současné době na Vyškovsku nejedná s žádnou obcí o změně formy poštovní obsluhy,“ ubezpečila Selicharová.