Dělníci pracují i v současném mrazivém počasí. „Stavební firma tam má k dispozici agregáty na vytápění, aby se mohlo uvnitř pracovat, takže zima nijak nezdržuje postup prací," vysvětlila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Zpevnění stropů

Rekonstrukce tak pokračuje podle plánu. „Ve staré části původně z 16. století jsou už hotové všechny statické úpravy i zpevnění stropů. Ve třech patrech, kromě podkroví, jsou vyzděné příčky. V současné době v této části dělníci upravují okenní otvory, nad okny se například musejí osadit překlady místo starých dřevěných trámů nebo cihelných kleneb. Samotná nová okna ještě nasazená nejsou, provizorní rámy jsou zatím zakryté fólií," přiblížila stav domu Bezdomniková.

Součástí rekonstrukce je i nová přístavba ve dvoře, která propojí starou budovu se stávající radnicí. „Ta je hotová jako zastřešená hrubá stavba, také tam jsou hotové příčky a v současné době se dodělává schodiště. Jeho dvě ramena už jsou vybetonovaná. Poslední rameno vedoucí až nahoru k půdnímu prostoru přijde na řadu tento týden. Potom dělníci vybourají původní schodiště ve staré části budovy," popsal chystané úpravy investiční technik vyškovského městského úřadu Jaroslav Švirák.

V současné době už odborníci v celé budově instalují také silnoproudé a slaboproudé rozvody elektřiny, vzduchotechniky a zajišťují rozvody pro vodovod a kanalizaci.

Někteří Vyškované rekonstrukci vítají. „Je to opravdu ostuda, v jakém je ten dům stavu. Když si navíc uvědomím, že hned vedle je pěkné náměstí, působí to ještě hůř. Opravu tedy rozhodně potřebuje a jsem ráda, že se do ní město pustilo," řekla například Jitka Hovorková.

Ne každý Vyškovan ale s opravami v takovém rozsahu souhlasí. Například Bohumil Greben. „Bohužel jsem nebyl uvnitř, takže to můžu posoudit jen zvenčí, ale při vnějším pohledu mi to připadá, že se to celé dělá zbytečně velkoryse a draze," podotkl Greben.

Podle něj by se náklady daly snížit i o desítky milionů korun. „Samozřejmě netvrdím, že budova opravy nepotřebuje, naopak. Myslím ale, že tam bude mnoho zbytečných úprav, které vyhánějí cenu příliš vysoko," poznamenal Greben.

Město však považuje cenu za přiměřenou. Původní předpoklad byl navíc kolem sto dvaceti milionů korun, z výběrového řízení ovšem nakonec vyšla cena sto devět milionů. „Harmonogram stavby je dodržovaný bez problémů, předat městu by ji stavební firma měla 1. října," doplnila mluvčí Bezdomniková.

Do konce srpna

Stavební práce mají být hotové do konce srpna, v následujícím měsíci už dělníci jen dodělají kompletovací a dokončovací úpravy. Do konce roku by se měly do objektu přestěhovat odbory místního hospodářství, sociálních věcí a zdravotnictví, živnostenský úřad a odbor dopravy, které v současnosti sídlí v budově bývalého okresního úřadu a v zámku.

V části přízemí vznikne podle přání Vyškovanů, které vyjádřili v anketě, cukrárna nebo podobná provozovna. „Budeme vypisovat výběrové řízení na nájemce. Chceme, aby tam nebylo něco úplně obyčejného, aby to trochu odpovídalo lokalitě v úplném centru města," podotkl vyškovský starosta Karel Goldemund.