Podle Dokoupilové by bylo lepší, kdyby správci cesty neříkali nic dopředu. „Ať si to raději pořádně naplánují a pak teprve něco vyhlásí. Jenom slibují, co se nestane,“ dodala.

Na skutečnost, že v květnu oprava silnice I/47 nezačne, upozornil ivanovický starosta Vlastislav Drobílek. „Mluvil jsem s lidmi z Ředitelství silnici a dálnic. Teprve hledají dodavatele, který cestu opraví. Až podepíší smlouvu, budou řešit termíny,“ přiblížil starosta.

Jeho slova potvrdila mluvčí silničářů Nina Ledvinová. „Stavbu jsme museli rozdělit na dvě části. Na první jsme vypsali výběrové řízení. Pokud vše půjde dobře, práce mohou začít koncem srpna,“ uvedla Ledvinová.

První etapa potrvá dva měsíce, pracovníci firmy ji tak mají stihnout dokončit ještě letos. „Na druhou část se nám zatím nepodařilo získat stavební povolení,“ upozornila mluvčí.

V první etapě dělníci vyfrézují původní povrch silnice. Ve druhé položí nový asfalt. Jaká budou dopravní omezení, není zatím jasné.

Opravu průtahu přes Ivanovice na Hané posunulo papírování.
Oprava průtahu přes Ivanovice začne v květnu. Silničáři už plánují uzavírky

Z neustálého odkládání jsou nešťastní hlavně lidé, kteří se každý rok těší na novou silnici. Například profesionální řidič Michal Staněk, který přes Ivanovice jezdí téměř denně a navštěvuje tam i rodinu. „Já už tomu nevěřím, každý rok slibují a nic z toho. Než se do opravy pustí, v cestě budou díry, že už po ní nikdo neprojede. Aby pak nebylo moc pozdě,“ zamyslel se muž.

Původní termín nestihli dělníci ani na Blanensku. Oprava průtahu Jedovnicemi tam začala už loni. Podle šéfa blanenských silničářů Miloše Bažanta skončí až tento měsíc. „O víkendu mají pracovníci pokládat finální asfaltovou vrstvu. Poté přijdou na řadu dokončovací práce,“ nastínil postup Bažant.

Dělníci na průtahu Jedovnicemi ještě pracují. Brzy je zastaví zima
Potíže s průtahem: Jedovnice připomínají bojovou zónu

Kvůli pokládce asfaltu bude průtah Jedovnicemi v sobotu i v neděli zavřený. Dopravní omezení se dotkne také autobusů. Linka 201 pojede oklikou přes Vilémovice. Linka 231 pojede obousměrně odklonem po silnici směrem Blansko, Lažánky a následně do Jedovnic. „Do cyklobusu linky 231 nastoupí i vystoupí lidé s kolem v zastávce Jedovnice-Chaloupky,“ uvedl Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která zajišťuje integrovanou dopravu v kraji.

Opožděné opravy silnic
• O opravách silnice I/47 v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku se mluví už čtyři roky.
• Začít měli dělníci v květnu, termín ale silničáři posunuli. Nejspíš na konec srpna.
• Průtah přes Jedovnice na Blanensku začali dělníci opravovat loni.
• Silnice má být kompletně hotová do konce května.
• O víkendu bude úsek uzavřený.