Projekt je zatím stále ve fázi přípravy studie. Návrhů, jak by dům šlo využít, už padlo více. „Jeden z nich zahrnuje možnost občerstvení s malým posezením a výhledem do zahrady, aby si návštěvníci mohli dát třeba kávu nebo nějaký zákusek,“ prozradil mluvčí Vyškova Michal Kočí.

Desítky zásahů po celé jižní Moravě mají hasiči v úterý dopoledne v souvislosti se silným větrem. Některé stromy spadly i na auta.
Vítr lámal stromy, domácnosti byly bez elektřiny. Vichřice přijde i ve středu

Podle místostarosty Josefa Kachlíka by se plány měly týkat i využití sklepních prostor a druhého nadzemního podlaží domku. „Je tam velký potenciál, dokumentaci k tomu budeme mít v blízké době. Naším cílem bude navrácení kulturního a společenského života do zámecké zahrady,“ sdělil Kachlík.

Kulturní památka tak může sloužit jako zázemí při pořádání kulturních akcí právě v blízké zámecké zahradě. „Uplynulé roky jejich počet spíše klesal a i dnes je tu organizují pouze nárazově,“ připustil místostarosta Vyškova Roman Celý.

Studie napoví, jaké využítí domu bude nejvhodnější a kolik bude stát. Představitelé města počítají s velkými úpravami. „Bude nutné vybudovat veřejné záchody, zázemí pro účinkující, šatny mužů a žen se sociálním zázemím, stejně jako bezbariérový přístup pro tělesně postižené,“ potvrdil Celý.

Pro nový kulturní dům zvolili zastupitelé variantu přístavby k Besednímu domu v centru města.
Vyškov: Ztráty parkovacích míst se nebojí. Využijí přístavbu k Besednímu domu

Takové zásahy si vyžadují důkladnou přípravu. „Město momentálně chystá podklady pro přípravu investičního záměru, kdy dojde ke změně architektonického řešení vnitřní části domku,“ dodal Kočí.

Zámeckou zahradu vybudovali už v patnáctém století. Dominují jí především lodžie z roku 1673.