Dráha na bowling, squashová hala nebo posilovna v podzemí společenského centra Bonaparte ve Slavkově se těší oblibě řady obyvatel. Smůlu ale už dlouho mají ti, kteří čekají na vzkříšení divadelních představení nebo koncertů. Těmi už společenský dům totiž dávno nežije. Ani vzhled budovy nebo jejích vnitřních sálů není podle nich nijak valný.

„Krovy jsou v havarijním stavu. Když je vítr, ze střechy padají tašky. Na oprýskané fasádě sídlí ptačí hnízda. Pod jevištěm vznikla posilovna, šatny už neexistují a přístup pro kulisy obsadila squashová hala. Podnik Prelax jen inkasuje zisk a tím to končí,“ rozzlobil se třeba Petr Hlásenský ze Slavkova.

Právě zmíněné přerovské firmě patří polovina společenského centra. Zbytek je majetkem města. Ani radním se proto moc nezamlouvá, jak v této době budova vyhlíží.

„Firma zafixovala, co bylo potřeba a peníze investovala hlavně do vybudování nových prostorů. Historická část ale není v rozkvětu, v jakém bývala,“ potvrdil místostarosta Slavkova Jiří Doležel.

Radní se proto rozhodli změnit stav centra k lepšímu. „S jednatelem podniku už jsme o otázce mluvili. Vytvořili jsme pracovní skupinu. Sedmnáctého ledna se sejdeme ve městě Svitavy, kde podstupují podobný zákrok. Úpravou tam prochází jeviště a taky technické zařízení,“ doplnil místostarosta.

Redakce Vyškovského Deníku se pokoušela s vedením společnosti Prelax spojit. Jednatel Libor Urbánek ale uvedl, že nemá čas a položil telefon. Kontakt na druhého jednatele Daniela Fuska sekretářka odmítla uvést. Jejich vyjádření k problému proto zatím není známé.

Podle všeho může dojít i k situaci, kdy by Slavkovští od podniku vzali zpět oba dva společenské sály. Ty by spadly pod správu organizace Zámek Slavkov - Austerlitz. Obyvatelé by tak zase byli zásobovaní kulturními akcemi.

„Pokud by se to opravdu stalo, snažili bychom se dům oživit. Některé věci se hodí uspořádat na zámku, jiné v zahradě, ale některé jsou pro společenský sál s přísálím naprosto ideální. Své zázemí by tam mohla najít i řada amatérských spolků ze Slavkova,“ objasnil ředitel instituce Aleš Šilhánek.

Podle Doležela je ale otázka, zda Slavkované znova budou mít zájem o akce, které se ve společenském domě kdysi odehrávaly.