Výměna oken, zateplování, ale také třeba oprava střech. To vše čeká řadu městských bytů. Několik změn plánuje radnice ve Vyškově. „Dokončujeme projekt na opravu domu s pečovatelskou službou a také věžáku. Poté začneme s opravami,“ informovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

 

Změny se dočkají také sídliště

Rozhodování o další podobě oprav komplikuje velký zájem nájemníků o koupi bytů. „Mění se tak průběh privatizace městského bytového fondu. Na rozhodnutí, které další domy opravíme a kdy, proto musíme ještě počkat,“ vysvětlila mluvčí.

Přesto město nechce zahálet. Počítá s tím, že se letos pustí do úprav vnitřních částí bloků na sídlišti Dukelská, Palánek, Tyršova a Smetanovo nábřeží. Podává také žádost o státní dotaci pro úpravu panelového sídliště Osvobození.

„Pokud vše půjde dobře, zahájíme práce i na tomto sídlišti. Plánovaná postupná regenerace je dost rozsáhlá. Rozdělíme ji proto do několika etap. Intenzivně se snažíme na tuto akci získat mimorozpočtové zdroje,“ doplnila Bednářová.

Lepší bydlení čeká také obyvatele slavkovského sídliště Nádražní, které vzniklo v padesátých letech minulého století. „Připravujeme kompletní opravu jednoho bytového domu s osmnácti byty. Necháme vyměnit okna, zateplíme stavbu, ale také třeba vyměníme stupačky,“ naznačil slavkovský starosta Ivan Charvát.

Podle něj úpravy vyjdou město na necelé čtyři miliony korun. „Práce uděláme zároveň s půdní vestavbou, kterou na sídlišti chystá soukromá firma. Koupila si od nás půdní prostory. Vytvoří čtyři až šest bytů,“ vysvětlil starosta. Potom, co Slavkov opraví první dům, přijde řada na sousední budovy.

Bučovičtí radní teprve vyhodnocují situaci a připravují plán rekonstrukcí. „Jsme v kontaktu s důvěrníky domů. Máme od nich požadavky, co je potřeba změnit. Teď je vyhodnocujeme,“ uvedl jednatel společnosti Bytové a tepelné hospodářství Josef Brychta.

Všem ale podle něj firma nemůže vyhovět. „Prioritou je oprava špatných střech,“ uvedl jednatel podniku Bytové a tepelné hospodářství.

Podle něj chce podnik také zateplovat a měnit okna. „Především to uděláme tam, kde část domu vlastní soukromí vlastníci, kteří plánují opravy. Nevypadalo by dobře, kdyby část domu byla upravená a městské byty by zůstaly v původní podobě,“ řekl Josef Brychta.

 

Ivanovice, Rousínov: Opravy nebudou

Žádné změny pro nájemníky neplánuje ivanovická radnice. „Naše domy jsou v dobrém stavu. Takže zateplování nebo něco podobného letos nebude,“ informoval místostarosta Ivanovic na Hané Vojtěch Baláš.

Podobná je situace v Rousínově. Městu totiž zůstal po privatizaci jen jeden bytový dům a žádné opravy tam neplánuje. „Chceme si ho ponechat. Některé byty tam mají nová okna. Nájemníci se na výměně loni spolupodíleli. Jinak je budova v poměrně dobrém stavu. Nevyžaduje v nejbližší době velké opravy,“ uvedla tajemnice Ludmila Havlíčková.

Kromě této budovy má město ve svém vlastnictví byty chráněného bydlení, které Rousínov získal loni.