Víc než polovina peněz půjde do školství, převážně do oprav mateřinek. „Například v Krásensku upraví prostory tak, aby školka mohla pojmout víc dětí. Na navýšení kapacity přispějeme částkou sto šedesáti tisíc korun," informoval náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Celý.

Dotace zamíří také do mateřské školy v Lulči, Habrovanech, Drysicích, Nížkovicích, Křižanovicích, Nevojicích a Snovídkách. V Šaraticích ji použijí k vytvoření nové třídy základní školy. Také v Hlubočanech poslouží k opravám základní školy.

Dvě stě tisíc korun pak kraj přiklepl Mouřínovu na opravu střechy komunitního centra. „Jde o budovu bývalé školy, kde nyní sídlí mateřská škola, obecní úřad a knihovna. S pracemi chceme začít v polovině července, aby co nejméně narušily chod mateřinky. Doufám, že do konce prázdnin budeme mít hotovo," přiblížil mouchnický starosta Jiří Janovský .

Předpokládané náklady na akci jsou sedm set tisíc korun s tím, že se ještě můžou zvýšit. Jde totiž o starou budovu. „Dvousettisícový příspěvek nás samozřejmě potěšil, nečekali jsme, že ho dostaneme v takové výši," zmínil starosta.

Stejnou částku jako v Mouchnicích získají Nemotičtí, a to na náklady spojené s přeložením autobusové zastávky včetně úpravy silnice a bezbariérových chodníků. Díky krajským penězům prokoukne i sokolovna ve Vážanech u Vyškova.

V celém Jihomoravském kraji se dotace dočkalo 144 žadatelů, rozdělená částka převýšila devatenáct milionů korun.