Starosti vedení města ale příliš nezajímají třeba Vyškovana Pavla Svozila, který se pravidelně potkává s vodou ve vyškovské Cukrovarské ulici, která se po vydatnějších deštích v místě drží. „Zajímalo by mě, co se s lokalitou bude dělat. Když zaprší, tak se na místě vytvoří doslova jezero vody,“ hněval se Svozil.

Právě v Cukrovarské ulici ale stojí vyškovské radnici v cestě pozemkové otázky. „O možných výkupech neustále jednáme, je to běh na dlouhou trať. Chceme lokalitu od vyškovského zámku až k zooparku spravit celou. O vodě víme, v místě jsou protispády, ale celý problém tkví především ve špatné kanalizaci. Samozřejmě opravy opět blokují i peníze, takže záleží na zastupitelích města, jak budou v následujících letech naklonění k této lokalitě,“ sdělil vyškovský místostarosta Roman Celý a vypíchl ještě další dvě problematická místa v okresním městě, která lidem leží v žaludku.

Práce zbrzdí rekonstrukce plynu

Ke vzdutí kostek došlo například na některých místech v lokalitě od okružní křižovatky směrem k Joklově ulici až k bývalé traktorové stanici. Na tuto část ulice má už město hotovou projektovou dokumentaci. „Jedná se o kostkovou dlažbu, která bohužel po letošní kruté zimě a kvůli vysokému průjezdu aut dostala hodně zabrat. Ani chodník v ulici není v pořádku. Dokumentace řeší kromě rekonstrukce vozovky a chodníku i nová parkovací místa. Oprav se má dočkat i prostor směrem k bývalé traktorové stanici, kde dříve stávaly kamiony a místo jen zasypané štěrkem je v hrozném stavu. Projekt je hotový, nelze s ním ale hnout, protože se na místě očekává rekonstrukce plynu. Po jednání s Jihomoravskými plynárnami jsme navíc zjistili, že rekonstrukci v letošním roce neuskuteční,“ nepotěšil Celý.

Vzápětí ale podotkl, že je jenom dobře, že se společnosti jako právě v případě plynáren ozývají. „Dřív se třeba stávalo, že město něco opravilo a vzápětí místo pracovníci některé společnosti rozkopali,“ upozornil místostarosta.

Třetím místem je vyškovské Smetanovo nábřeží. O jeho stavu se diskutovalo i na posledním zasedání zastupitelů. „V jednom místě je propad vozovky, kam by mohlo spadnout i malé dítě,“ upozornil třeba vyškovský zastupitel Luboš Kadlec.

Chybí peníze

Jenže Smetanovo nábřeží je podle Celého dalším velkým otazníkem. „O té díře vím. Šlo o lokální propad vozovky, která už je opravená. Největším problémem jsou ale opět chodníky. V minulých letech jsme opakovaně řešili problémy s pozemky, protože město Vyškov není v mnoha případech jejich vlastníkem. Těmi byli třeba i lidé ze Slovenska. Nicméně studie o nové podobě sídliště je hotová. Informace i s přibližným nákresem o ní vhodíme obyvatelům lokality co nejdříve do schránek, aby se k ní na veřejném setkání mohli vyjádřit,“ uvedl Celý. Situace s komunikacemi je ale na místě natolik špatná, že musí město zajistit alespoň prozatímní opravu a dlažbu na několika místech zpevní.

Na žádnou ze tří uvedených lokalit nicméně radnice letos peníze ze svého rozpočtu neuvolní. „Město musí postupovat podle určitých priorit. Šetřit musíme,“ vysvětlila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.