Kraj získal na pokrytí nákladů evropskou dotaci. „Jedná se o téměř tři a půl kilometru silnice s odhadovanými náklady kolem dvaaosmdesáti milionů korun,“ informoval náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Je to vyvrcholení dlouhodobých snah. „Jednáme již tři roky od počátku příprav. Nejdůležitějším stavebním objektem projektu je oprava samotné silnice s přebudováním křižovatek, kdy výraznou změnou bude výstavba kruhové křižovatky pod náměstím. Zatímco cílem dalších stavebních prací je vybudování nových přechodů pro chodce, přeložky autobusových zastávek a podobně,“ sdělila mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Ve městě a okolí letos řešili již více dopravních staveb. „Ve Slavkově tak práce naváží na opravy silnice I/50, odbočky na Křenovice a výstavbu kruhové křižovatky u místní prodejny obchodu Lidl, kterou letos ve městě podle aktuálních informací vybudují,“ doplnil Hanák.

Málo přechodů pro chodce

Místní novinky vítají, někteří jsou ale skeptičtí. „Je to super, ale také by bylo dobré, kdyby se dodělaly přechody pro chodce, těch je tady ve Slavkově zoufale málo. I pouliční osvětlení je ve strašném stavu,“ komentoval třeba Aleš Černý.

Radnice má přitom ještě vlastní plány. „My jako město na to budeme navazovat opravou přilehlých chodníků a vybudováním odstavných parkovacích ploch tak, aby auta již neparkovala na krajnici. Týká se to i nového veřejného osvětlení. Na základě uzavřené spolupráci s krajem, budeme nyní připravovat společnou veřejnou zakázku na uvedené stavební práce,“ oznámila Slámová.

Přesné termíny ještě stále nejsou stanovené. „O konkrétním datu zahájení je předčasné mluvit. Budeme jednat s vedením Slavkova, zda stavbu započneme koncem letošního roku nebo až v roce příštím,“ slíbil Hanák.

Chystané práce zkomplikují řidičům dopravu ve městě. „Akce je plánována na dva roky a přinese spoustu dopravních komplikací, kterým se chceme pečlivě věnovat. Výsledek však bude stát za to,“ dodal starosta.

Opravy průtahu
O opravách hlavního průtahu Slavkovem u Brna silnice III/0501 se jedná již tři roky.
Odhadované náklady dosahují dvaaosmdesáti milionů korun, pokryje je dotace.
Práce mohou začít už letos a potrvají dva roky.