Cílem ošetřovatelů stanice je pro psí nalezence zajistit pokud možno v krátké době pána. Buď je vrátit původním majitelům nebo nalézt pro dočasné svěřence nové. Maximální kapacita stanice, kterou spravuje Zoopark Vyškov, je osm kotců.

„Do stanice nemůžeme přijímat psy, které majitelé hodlají opustit. Stává se však, že lidé přesto někdejší miláčky do útulku přímo vnutí. Prostě ho přehodí přes plot nebo ho uvážou k vratům,“ říká pracovnice zooparku Michaela Malcherová.

Právě ona má záchytnou stanici na starosti. Na druhé straně se podle ní najdou i lidé, kteří přestože přinesou pejska, udělají dobrý skutek. Buď najdou zvíře v zuboženém stavu a sami ho do stanice přinesou nebo zavolají strážníky. „Právě tu máme pejska, který pět dní ležel v příkopu. Lidé ho prý krmili, ale on se nemohl hýbat. Ještěže kamarádka zavolala na městskou policii,“ popisuje Malcherová.

Buldoček se už má čile k světu, téměř ani nekulhá. A protože je malého vzrůstu, podaří se snad brzy pro něj získat nový domov. Malá plemena se totiž snáze udávají. Shodují se na tom zaměstnanci stanice.

„Už dřív jsme tu měli opravdu velkého psa a rok se nám nedařilo ho někam umístit. Nebyl totiž zrovna mazlivý společník. Ale nakonec se dočkal. Protože byl výborný hlídač, právě jeho ze všech ostatních si zájemci vybrali,“ vypráví další pracovnice Irena Hanečková.

V zooparku psi stráví zhruba tři týdny. Zaměstnanci mají povědomí o přáních potencionálních chovatelů. Podle zákona musí ale nový majitel psa odevzdat, pokud se do roka přihlásí ten starý. „Ještě se nám to nestalo,“ tvrdí Malcherová.

Pro záchytné kotce u zooparku vznikly nové webové stránky www.psivyskov.wbs.cz. Pomocí internetu se každý může podívat na nové přírůstky. Také osobně po dohodě s ošetřovateli si můžete prohlédnout pejsky, kteří tam jsou umístěni.

Pokud se někomu stane, že jeho pes uteče a skončí na záchytné stanici, zaplatí pokutu do dvou set korun za odchyt. „Nejrychleji se vrátí pes se známkou. Podle ní sami kontaktujeme majitele,“ upozorňuje na důležitou maličkost Malcherová.

A pro důraznost dodává: „Mým nejčerstvějším zážitkem s radostným koncem je zaběhnutí loveckého psa, kterého strážníci odchytili na Zouvalce. Ještě tentýž den ho vrátili majiteli ze Ždánic. Ten psa sice také hledal, ale nenapadlo ho, že bude tak daleko. Nebýt psí známky, kdo ví, jak by to dopadlo,“ popisuje ošetřovatelka.

Lea Navrátilová