Palackého náměstí ovládá středověký jarmark. Už zdálky je slyšet bubnování, které láká na dřív obvyklou podívanou v ulicích: kejklíř za potlesku přihlížejících předvádí své umění. Stejně jako třeba kováři.

Vedle městského úřadu stojí pódium, na němž se právě představují tanečnice ze slavkovské Základní školy Komenského. „Za chvíli mi tam bude vystupovat jedna z vnuček. Druhá je vyfocená na výstavě školy na zámku. Je to tady moc pěkné. Jsme ze Slavkova, na oslavy chodíme každý rok. Tentokrát je program bohatší, povedlo se to," hodnotí sobotní akci Slavkovanka Věra Šilerová.

Dny Slavkova do města přilákaly také rodinu Jaroščákových z Brna. Všichni její čtyři členové jsou převlečení do středověkého kostýmu a jako řada dalších dokreslují dobu Václava IV. Díky přestrojení navíc mají pro tento den prohlídku zámku zdarma. „O tom jsme vůbec nevěděli. Původně jsme kostýmy chtěli půjčit jen dětem. Ty nás ale přemluvily, tak jsme do toho se ženou šli také. Přijeli jsme už ráno, nejvíc se ale těšíme na průvod Václava IV.," přibližuje Radoslav Jaroščák, zatímco čekají na prohlídku památky.

Navštívit můžou také výstavu 600 let znakového privilegia na slavkovském zámku. Právě tam najdou originál listiny, kterou památce na víkend zapůjčil Moravský zemský archiv.

To už se ale blíží čtvrtá hodina odpoledne a s ní hlavní bod programu, příjezd krále. „Jeho veličenstvo představuje osobnost, kterou lidé znají ze spousty filmů a různých událostí, jež se po republice konají, herec Marek Tichý. Jsme rádi, že jsme se domluvili na spolupráci právě s ním. Je vidět, že jde nejen o jeho práci, ale i vášeň a životní poslání," vyzdvihuje ředitelka slavkovského zámku Eva Oubělická.

Premiér dostal meč

Po příjezdu Václav IV. míří na pódium, kde ho vítají starší s mladším purkmistrem. Respektive slavkovský starosta Michal Boudný a místostarostka Marie Jedličková. Oba v dobových kostýmech. Po proslovu jim král předává znak a pečeť a následuje zábava, mimo jiné souboje rytířů i tanec, čemuž také přihlíží. Narazit sud se speciálním slavkovským pivem pak přichází premiér Bohuslav Sobotka. „Jako dar od města dostane meč," sděluje mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Tím ale den rozhodně nekončí. Václav IV. se až do konce programu bude účastnit všech jeho bodů. Čeká ho například zahájení rytířského turnaje. Úderem desáté se pak bude na radnici promítat takzvaný videomapping, o kterém se lidem v jeho době rozhodně ani nesnilo. „Na ten se možná půjdeme také podívat. Na radnici se ještě nepromítal," zmiňuje Šilerová.

Kopie privilegia

Podél schodiště na slavkovskou zámeckou výstavu 600 let znakového privilegia můžou návštěvníci obdivovat výtvor žáků 5. A a VI. ročníku Základní školy Komenského. Jde o kopii listiny, jejíž rozměr je pět na dva a půl metru.