Vymýtit v místních částech možnost kulturního vyžití, aby lidé byli závislí na dění ve městě. Z toho obviňují členové bučovických osadních výborů tamní radnici. Ta chce totiž prodat v místních částech Černčín a Marefy budovy škol. Tedy poslední obecní majetek v těchto vesnicích.

Z domu v Marefách měly vzniknout byty, osadní výbor ho zase prosazoval jako zázemí pro mateřskou školu. Ani jedno u radních neprošlo.

„Prý nám asi za čtyřicet procent peněz z prodeje něco postaví. Nevěřím tomu. Zatím do nás investovali akorát asi dvacet tisíc na úpravu trávníků. Přitom nám přislíbili splnění dalších osmi bodů, které jsme navrhovali. Zdá se nám, jako by nás chtěli odříznout od kulturního života, abychom na nich byli co nejvíc závislí,“ rozzlobil se člen marefského osadního výboru Dušan Peroutka.

Obavy, že vesnice bude jen další bučovickou ulicí, má také předseda osadního výboru v Černčíně Jan Setínek. „Není tu ani obecní hospoda a přišli bychom i o knihovnu,“ povzdychl si Setínek. Proti prodeji školy se podle něj postavil celý černčínský osadní výbor.

Ani některé zastupitele nenechal záměr radních chladnými a na nedávném zasedání proti němu vystoupili. „Stál jsem za názorem osadního výboru v Černčíně. Starostka sice tvrdí, že jde jen o záměr. Ale to přece znamená, že radní uvažují o prodeji. Diskuse zatím nikam nevedla. Při případném hlasování na zasedání budeme jednoznačně proti prodeji,“ řekl zastupitel za Volbu pro město Radovan Válek.

Zajedno je s ním i zastupitel za KDU-ČSL Petr Šujan. „Město se zbavuje poslední budovy, kde se můžou shromažďovat lidé z místních částí. Radní sice tvrdí, že peníze investují do vzniku společenské místnosti v hasičské zbrojnici. Ale to je přece pod úroveň. Nehledě na to, že v černčínské škole je knihovna a také byt,“ myslí si Šujan.

O nových majitelích zmíněných domů by podle výše nabízené částky měla rozhodnout jedna z obálek adresovaných radnici do konce prosince.

„Zatím ale nevíme, jestli vůbec nějaké nabídky přišly. Úřad byl zavřený a teprve rozdělujeme poštu. Obálky bychom ale stejně otevřeli až na zasedání rady na konci měsíce,“ upozornila starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Ta zároveň zdůraznila, že je prý zatím v celé záležitosti zbytečné dělat nějaké závěry, když je prodej jen ve fázi záměru.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Radní se chtějí zbavit školy