Ještě teď to má několik desítek čtenářů z bučovické místní části Černčín do knihovny v tamní škole jen pár kroků. Za pár týdnů už možná budou za knižním vzděláním šlapat pěšky několik kilometrů do města. Plánovaný prodej budovy školy je trnem v oku černčínskému osadnímu výboru.

„Je to poslední obecní majetek ve vesnici, pak už tu nic nezbude. Není tu hospoda, obchod, nic. Budeme jen další bučovickou ulicí,“ zlobí se předseda výboru Jan Setínek.

Také cena budovy, kterou určil znalecký posudek, se mu zdá přehnaně nízká. „Jen byt, který tam je, má větší cenu. Přišli bychom také o knihovnu. Navíc škola je v relativně dobrém stavu. Městu se zdá, že náklady na opravy nebo údržbu jsou příliš vysoké. Ale to už tak prostě je, že do některých obecních domů musí občas něco investovat,“ tvrdí Setínek.

Na zasedání osadního výboru podle něj byli všichni jeho členové proti prodeji.

Starostka Bučovic Šárka Šilerová si ale myslí, že je předčasné mluvit o problému, který ještě nevznikl. „Radní zatím jen přijali záměr. Žádnou cenu jsme nestanovili, teprve očekáváme nabídky. Vůbec ani nevíme, jestli dům někdo bude chtít,“ uvedla starostka.

Podle členů výboru tak ovšem někdo může koupit černčínskou školu i za pár stovek tisíc. Jejich nesouhlas podle všeho ale v tomto případě nemá žádnou váhu.

„Nemáme žádnou povinnost projednávat naše záměry s osadními výbory. Ty mají přece poradní hlas. Za rozpočet je ovšem zodpovědné zastupitelstvo,“ zdůraznila Šilerová.

Právě někteří bučovičtí zastupitelé jsou zásadně proti případnému prodeji. „Tohle by se určitě nemělo stávat. Město se vlastně zbavuje i toho mála majetku, se kterým může cokoliv podnikat. Navíc ve vesnicích, mezi které patří třeba i Černčín, se všechno dění točí vždy hlavně kolem hospody a školy,“ upozornil například zastupitel za Volbu pro město Radovan Válek.