Dovolenou mají učitelky a ošetřovatelky tak mají víc práce. „Přeci jen odpadla výuka, kdy učitelky braly děti na procházky nebo výlety. Volný čas teď musí ošetřovatelky něčím vyplnit, a to není snadné," uvedla ředitelka domova Ludmila Pšenáková.

Výlety pořádal domov hlavně před prázdninami. Do konce července zatím žádné neplánují. Zato poskytují o prázdninách přechodné pobyty pro postižené děti z rodin, které se o ně přes celý rok starají. „Rodiče tím získají trochu volného času a vědí, že se o jejich děti dobře postaráme," řekla Pšenáková.

V domově je v této době ubytovaných třiatřicet dětí. „Kapacita domova je maximálně pětatřicet míst. Oproti loňsku neregistrujeme žádné vyšší výkyvy, jen na konci srpna od nás odejdou tři děti do speciální školy," doplnila ředitelka.

Domov poskytuje i školní praxe studujícím se zdravotním, humanitním nebo pedagogickým zaměřením. „Většinou k nám chodí ve školním roce, ale když si někdo potřebuje dodatečně udělat praxi, může i o prázdninách. Na začátku července jsme tu měli čtrnáct dní jednu praktikantku a druhá nastoupí v srpnu. Ta nám tu vypomůže týden," dodala Pšenáková. V domě uvítají i zájemce o bezplatnou brigádu.