V jedné ze tříd už vyhlížejí první návštěvníky studenti třetího ročníku Mohamed Ahmed a Martin Srnec. Oba se cítí na gymnáziu spokojení, přestože jejich motivace ke studiu na této škole byly různé. „Já jsem se na gymnázium přihlásil, protože v budoucnu bych chtěl studovat práva a myslím si, že není žádná jiná škola, která by mě lépe připravila na studium na právnické fakultě,“ popisuje Martin Srnec.

Naopak Mohamed Ahmed zvolil gymnázium, protože si nebyl jistý, kterou střední školu vybrat. Motivovali jej také ostatní kamarádi. Oba studenti tu dnes se svou profesorkou Ladou Minářovou představují současnou podobu hodin českého jazyka.

Prohlédnout si, jak se výuka změnila od doby, kdy maturoval, si k nim přišel Milan Vondra z Prahy. Ten zde absolvoval zkoušku dospělosti před šedesáti dvěma lety. „Při každém slavném jubileu se do školy rád vracím. Zatím jsem si stihl prohlédnout jen kabinet matematiky. Překvapilo mě, že se nyní na gymnáziu přednáší i diferenciální matematika, to za našich časů nebylo. My jsme ale měli zkrácený studijní režim, takže ani náš vynikající matematik, profesor Večerka, s námi tak daleko dojít nestihl,“ vzpomíná absolvent Vondra, který se nyní chystá na mši do kostela Nanebevzetí Panny Marie. Farář ji tam bude sloužit za zemřelé profesory, zaměstnance a studenty gymnázia.

Na chodbách se mezitím hemží návštěvníci. Veselé pozdravy, vřelá objetí. A především vzpomínání na staré časy.

V učebně v prvním patře mají sraz bývalí zaměstnanci. Libuše Procházková zde učila třicet tři let. Svým studentům předávala znalosti z češtiny, ruštiny a latiny. „Já na gymnázium vzpomínám velmi ráda. S kolegy jsme měli to štěstí, že jsme byli takový pedagogický sbor vrstevníků. Byly to hezké časy,“ vzpomíná bývalá profesorka.

O půl třetí začíná na náměstí slavnostní zakončení, které moderuje bývalá studentka gymnázia a současná redaktorka České televize Ivana Bártová. S proslovem se připojuje i další známý absolvent školy – politik Ivo Bárek. Hlavní slovo ale patří řediteli gymnázia a SOŠZE Václavu Klementovi. Ten zavzpomínal na historii této instituce i na doposud nejzásadnější změnu ve struktuře gymnázia.

Tou bylo připojení střední odborné školy v roce 2012. „Mnoho lidí toto řešení tenkrát nepovažovalo za šťastné. S odstupem času se ale ukázalo, že to byla pozitivní změna. Gymnázium získalo svou vlastní jídelnu, obědy se k nám již nemusí dovážet. Sdílíme učebny, učitelé pracují napříč školami a studenti se mezi sebou stejně znají ze základních škol,“ popisuje Klement.

A co by ředitel popřál svému ústavu do dalších let? „Přeji mu dalších sto dvacet a více let. Ať je gymnázium úspěšnou školou. Ať si udrží kredit, který si během své existence vybudovalo, a ať patří mezi nejúspěšnější vzdělávací instituce v kraji.“

Na závěr na pódiu symbolicky zaznívá studentská hymna Gaudeamus Igitur. Pak už se jednotlivé třídy rozchází do okolních restaurací a hospod, kde završí oslavy po svém.

BARBORA UHLOVÁ