DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Ve vyškovské nemocnici se včera od půlnoci až do rána netrhly dveře. Kvůli lidem, kteří nezvládli silvestrovské oslavy. Pacienti přicházeli hlavně s různými tržnými ranami, které byly výsledkem rvaček. Zdravotníci museli mimo jiné ošetřovat i podchlazeného mladíka z Vyškova nebo opilého mládence z Rousínova sraženého autem.

„Od půlnoci do čtvrt na sedm ráno přicházeli pacienti v mimořádně vysokém počtu. Šlo hlavně o důsledky potyček a pádů v opilosti. Nejvážnější případ byl mladík sražený autem,“ uvedl chirurg Jiří Kubačák.
Nehoda se stala krátce po půlnoci v Rousínově. „Sedmnáctiletý muž tam na silnici v opilosti odpaloval pyrotechniku a srazilo ho auto. Z nehody vyvázl s poraněním nohy a po ošetření ho záchranáři převezli do nemocnice ve Vyškově,“ poskytla podrobnosti tisková mluvčí krajských záchranářů Barbora Zuchová.

Podle ní to byla jediná nehoda v Jihomoravském kraji, ke které museli záchranáři vyjíždět. Na Vyškovsku měli dost napilno. „Výjezdů bylo i na Vyškovsku několikrát víc, než v jiné dny. Celkem jsme v kraji vyjížděli ke sto deseti případům. Stejně jako každý rok byly častým důvodem zásahu následky nadměrného požívání alkoholu. Výjezdové složky ošetřily šestatřicet osob pod vlivem alkoholu,“ doplnila mluvčí jihomoravských záchranářů.

Záchranáři například vyjížděli i k silně podchlazenému mladíkovi ve Vyškově. Zavolali je strážníci. Ti dostali hlášku, že muž bouchá do zaparkovaných automobilů. Hlídka na místě objevila devatenáctiletého muže, který byl ve špatném zdravotním stavu, zjevně silně podchlazený, a přivolala sanitku.
Hlídky
městské policie křižovaly město takřka neustále. Velitel strážníků totiž po minulých zkušenostech, kdy potíže nastaly hlavně u restaurací a hospod, posílil služby a postavil tři hlídky. I díky tomu například v Radnické ulici u náměstí objevili strážníci sedmnáctiletého podnapilého mladíka, který kopal a mlátil do dveří. Agresivní muž dostal pokutu.

Nejvíc lidí se na Silvestra sešlo u ohňostrojů. Někteří stihli třeba i dva. Například na slavkovském náměstí byla hlava na hlavě. Hrála dechová hudba, stánkaři nabízeli svařené víno. Devítiminutový ohňostroj přišel radnici zhruba na pětasedmdesát tisíc. Město ho pořádalo už pošesté. „Tentokrát jsme zvolili téma Vzpomínka na Vánoce. Podkreslila ho hudba složená například z irských melodií, královských fanfár, zvonů a podobně,“ popsal ohňostroj jeho autor Ivan Martínek.

Kromě Slavkova připravilo zábavu v podobě ohňostroje jediné další město na Vyškovsku, a to Ivanovice na Hané. Tam se nebe rozzářilo krátce po půlnoci a radní museli sáhnout do městské kasy zhruba pro třicet tisíc korun. V jiných městech si museli lidé vystačit sami s nejrůznějšími petardami, římskými svícemi a raketami. Podle hasičů a záchranářů však nedošlo k žádným závažnějším potížím kvůli zábavní pyrotechnice.
V době uzávěrky ještě nebylo na světě první novoroční miminko vyškovského okresu.

Silvestrovskou noc měli rušnou silničáři. První sníh si totiž počkal právě na přelom roku. „Drobné mrholení začalo v podvečer u Ivanovic na Hané, Švábenic a Orlovic směrem ke Kroměříži. Dokonce jsme na úsek Švábenice, Dětkovice a Pačlavice museli povolat traktorovu radličku,“ uvedl dispečer vyškovské oblasti jihomoravské krajské správy a údržby silnic Antonín Januška.

Novoroční službu, kterou Januška sloužil na své narozeniny, však dispečer klidnou neměl. Ráno začalo sněžit i ve zbytku okresu včetně Vyškova.

„Mrholení přešlo ve slabší sněžení. Posypalo i nižší oblasti okresu, tedy Hanou, Vyškov a pak pokračovalo směrem na Holubice. Nejvíc sněhu napadlo v Nesovicích a Milonicích. Veškerá technika vyjela na své obvody,“ dodal Januška.

Na Drahanské vrchovině naopak napadlo sněhu pomálu. Autobusová dopravní společnost Vydos dokonce kvůli nadílce odvolala naplánovaný autobus z Moravských Málkovic do orlovického kostela na novoroční mši.