V čele průvodu pochoduje medvěd. Převlek je to tak přesvědčivý, že z něj má respekt i opodál stojící pes. S úderem činelů začíná pochod obcí s množstvím občerstvovacích zastávek, kde už obyvatelé domu na skupinku masek čekají s lahví slivovice, a především úsměvem na rtech. A aby pánové a dámy neodpadli hned po první ulici, přijdou vhod také domácí koláče, buchty nebo chleby s tlačenkou. V čele průvodu jde potom řezník s dlouhou šavlí, na který mu lidé mohou napíchnout špek symbolizující hojnost.

V davu lze zahlédnout mušketýry, hokejistu, japonského karatistu, pár tygrů i superhrdinské duo Batman a Superman. Některé z masek vzbuzují obdiv pro své zpracování. Své masky si sám vyrábí například Zdeněk Halamíček, který je oblečený do červené róby s obrazci ve tvaru blesku, kloboukem ozdobeným květinami, dlouhým vousem a vycházkovou holí. „Všechny masky si odmalička šiji a vyrábím sám. Teda teď už bych na to neměl nervy. Květiny znázorňují blížící se jaro, vousy odkazují na pána lesů a ten čagan, ten mám proto, že bez něj nemůžu chodit,“ směje se pán, který je v okolí známý jako Anděl, protože podle svých slov pozná, že má někdo zemřít.

Rytmus udává průvodu pětice vynikajících muzikantů z dražkovické dechové kapely Sebranka. Táhlé tóny žesťových nástrojů a burácení bicích přímo svádí k tanci, čehož přítomní účastníci s radostí využívají a kolébají se v rytmu chytlavého valčíku.

Občas se na silnici objeví i nějaký řidič s úmyslem projet obcí. Dnes mu to ale jen tak neprojde. Napřed musí zastavit a pak ho pořadatelé poprosí o malý příspěvek do hasičské pokladničky. „Tady nemá kam utéct,“ ozývá se. „Celní kontrola!“ oznamuje pán s pokladničkou osadníkům auta. Bohužel, ukazuje se, že velké množství řidičů nemá k tradicím pochopení a s kyselým obličejem sešlapují pedál plynu k zemi.

Je ale třeba se zaměřit na ty pozitivní případy, které nepříjemnosti vynahrazují. „Zastavilo nám jedno auto a řidič byl nadšený tím, jak se u nás tradice dodržují. Není pravidlem v každé vesnici, že se lidé dají dohromady a obětují tomu celý den. U nás se ale ostatky od revoluce slaví poctivě každý rok,“ řekla Jana Šimečková, mimo jiné věrná odběratelka Vyškovského deníku.

Kromě ostatků se obyvatelé Hvězdlic mohou v letošním roce těšit i na další akce hasičů. „Letos budeme pořádat žehnání nového dopravního automobilu, který jsme pořídili minulý rok. Bude to zřejmě šestnáctého května,“ přiblížil velitel sboru Lubomír Stenchlák. Příští rok pak sbor oslaví 135. výročí založení.