Povahu akce každý rozpozná hned při vstupu do areálu. „Letos jsme se Vojenský den rozhodli zaměřit trochu jinak než loni. Před rokem jsme ho směřovali zejména na děti, letos už ale máme regulérní program včetně bojových ukázek i třeba zásahu hasičů," podotýká hlavní organizátor dne a zástupce velitele Klubu vojenské historie Kučerov Ivo Kadlec.

Program počítá s víc než šedesáti účinkujícími, někteří ještě nepřijeli. Návštěvníci se tak mezitím můžou kochat vystavenou technikou. Nechybí obrněný transportér, minomet, terénní vozidla Gaz, hasičská cisterna, polní kanón a nejrůznější zbraně.

Zajetí důstojníka

To už se však schyluje k první bojové ukázce. „Vymyslet její scénář a zajistit všechny věci okolo, trvá tak dva měsíce. Je to poměrně dost práce. Tentokrát jsme připravili situaci, kdy se vojáci Wehrmachtu dostanou Rudé armádě do týla a zajmou důstojníka. Samotnou inscenaci dopředu moc necvičíme. Je totiž potřeba se seznámit s terénem, takže se všechno připravuje spíš až přímo na místě," vysvětluje velitel Vojenského historického klubu Rudé armády z Brna Jiří Novák.

To už je ale prostor, kde se to ještě před chvílí hemžilo lidmi, prázdný. Přihlížející si vyzvedávají ochranné špunty do uší, palba z minometu startuje. Lidé stojící za červeno-bílou páskou, která bojiště ohraničuje, sledují, jak němečtí vojáci číhají v porostu. Zdá se, že příležitost k zajetí sovětského důstojníka, právě přichází. „Jsou to především bojové ukázky, které mě sem přilákaly. Přišel jsem také loni, zvědavý jsem byl znovu," popisuje Michal Filípek z Kučerova, který je v časech mezi ukázkami navíc jedním z instruktorů střelby za vzduchovky.

Sověti, kteří už zpozorovali, že jim chybí velitel, se mezitím dostávají do křížku s Němci. Na svém otevřeném stanovišti ale proti dobře ukrytým nepřátelům nemají mnoho šancí. Zanedlouho jsou do jednoho mrtví a Němci prohledávají jejich stanoviště, aby získali důležité dokumenty.

Ukázka končí a bojiště se opět otevírá zvědavcům. Největší nadšení projevují děti. „Právě kvůli nim jsme sem šli. Jsme z vedlejší vesnice. Je to jediná podobná akce, která se v okolí koná. Je výborné, že si můžou všechno prolézt a osahat. Potkávám tu i spoustu známých, takže si můžeme trochu promluvit," pochvaluje si další z přihlížejících Martin Hrubý.

Živo je také u střelnice. Trefit terč je pro malé střelce docela oříšek. Zamířit a udržet těžkou zbraň ve správné pozici je pro mnohé nad jejich síly. Elán jim to ale rozhodně nebere, a zkouší to znovu a znovu. Pomocníci tak sotva stačí nabíjet zbraně.

Na řadě je i první ukázka hasičů. „S dobrovolnými hasiči z brněnských Husovic jsme připravili několik ukázek. Odpoledne budeme hasit třeba hořící olej, který se vzňal po nehodě auta. Nejprve ale budeme ukazovat vyproštění zraněné," přibližuje následující program mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Auto rozstříhali

To už ale vzduch protnuly sirény zásahového hasičského auta a začali před očima všech rozstřihávat auto, ve kterém uvízla zraněná řidička. Mluvčí hasičů celý zásah komentuje, aby měli diváci lepší přehled o tom, co se před jejich zraky právě děje.

Plochu bedlivě střeží dobrovolníci v oranžových vestách. „Hlavně se staráme o to, aby po dobu ukázek někdo nevnikl do nebezpečné vzdálenosti. Při hasičských ukázkách s ohněm lidem hrozí zranění, při střelbě pak zase poškození sluchu," upozorňuje Ladislav Sekanina z Kučerova a ukazuje k tribuně, odkud diváci zásah hasičů sledují. Je plná. Zatím se v areálu pohybuje na sto třicet dospělých diváků. „Slušné číslo," pochvalují si organizátoři.