V řadové zástavbě na Tržišti ve Vyškově pro ně rekonstruuje menší objekt. Chce tam pro ně vytvořit chráněné bydlení, takzvaný Ostrov jistoty.
„Nový projekt zahájí zkušební provoz na podzim letošního roku. Poskytneme zázemí pro šest osob s lehkou a středně těžkou mentální poruchou ve věkové hranici sedmadvacet až čtyřiašedesát let. Jde o formu skupinového bydlení s bezbariérovým přístupem,“ uvedla ředitelka vyškovské Charity Markéta Pučánová.

Podle ředitelky by v Ostrovu jistoty měly postižené osoby za pomoci a pod dohledem osobních asistentů využívat maximum svých schopností a stát se co nejméně závislými na pomoci svého okolí.

Chráněné bydlení bude mít typ rodinného domácího prostředí. Členové domácnosti budou za pomoci asistentů vařit, mýt nádobí, uklízet, prát a naučí se zvládat každodenní činnosti. To jim pomůže upevnit sebevědomí, pocit zodpovědnosti a samostatnosti. Dostanou svobodnou volbu se rozhodnout.

Přízemí budovy bude sloužit jako společné prostory pro všechny uživatele se zázemím pro personál a dvěma pokoji pro vozíčkáře nebo lidi s francouzskými holemi.

V podkroví budou zbývajícím čtyřem obyvatelům sloužit samostatné pokoje se společným sociálním zařízením. Celá budova bude zcela bezbariérová.

„Projekt uskutečníme díky podpoře Evropské unie a partnerské pomoci města Vyškova,“ dodala Markéta Pučánová.