„O regulaci hazardu se ve Vyškově mluví už dlouho. Celkem jsem situaci sledoval a vím, že pracovní skupina slibovala závěry. Četl jsem si program zastupitelstva. Hlasování o hazardu na něm zcela chybělo. Myslím, že máme právo vědět, k jakým výsledkům dospěla. Město hráčství hodně řešilo a najednou je ticho po pěšině," poukázal třeba Vyškovan Adam Novotný.

O tom, že pracovní skupina měla seznámit s výsledky, je přesvědčený i opoziční zastupitel Dalibor Valín. „Otázkou ale je, jestli je materiál dostatečně komplexní tak, aby si lidé nevytvořili scestné názory," myslí si.

Důvody, proč zastupitelstvo problematiku neřešilo, jsou podle starosty města Karla Goldemunda prosté. „Rozhodnutí, jak naložit s hazardem ve Vyškově, je natolik závažné a může mít takové dopady na fungování města, že by nebylo fér, kdybychom materiál schválili nyní a zavázali tak nově zvolené zastupitele," vysvětlil starosta.

Místostarosta Vyškova Karel Jurka však tvrdí, že veškeré materiály včetně ministerstvem schválené vyhlášky pro možnost regulace jsou připravené. Předpokládá, že se na jednom z prvních zasedání nového zastupitelstva objeví. To se ale nejdřív bude muset rozhodnout, jestli nedělat nic, hazard zakázat úplně a nebo ho regulovat.

Dále pak, jak se chce věnovat prevenci, a jakým způsobem může regulovat. „Jedním z důležitých závěrů naší činnosti je fakt, že se ve Vyškově hraje minimálně. Byť tomu neodpovídají příjmy, které z hazardu máme," přiblížil Jurka.

Přestože se ve městě hraje málo, není podle jeho slov cílem nedělat s hazardem nic. „Myslíme si, že by město mělo přistoupit k razantní regulaci. Ovšem pokud tento návrh zastupitelé schválí, musí počítat s tím, že rozpočet přijde až o polovinu z příjmů z hazardu, které v současnosti činí jednadvacet milionů korun ročně," dodal Jurka.

Pokud by k razantní regulaci došlo, skupina chce jasně vymezit místa, kde se bude hrát. Jeden model dokonce řeší variantu, že by ve městě vůbec nebyly herny, ale čistě jen casina s herními kartami. Další možností je, že k automatu nebude připuštěný člověk, který je na dávkách.

Podle Valína je ale budoucnost spíš v úplném zákazu. Tvrdí, že otázka hazardu má dvě polohy, se kterými je nutné se vypořádat. „Tou první je přísun peněz do rozpočtu, naproti tomu ale stojí negativum závislostního chování. Podle mě ale kompromis nejde najít. Hazard buď ve městě bude, nebo ne," vyslovil se Valín.

Tomu se ale podle něj musí přizpůsobit rozpočet. „Pokud budeme i nadále nějaké příjmy z hazardu mít, měly by se využít jako protiváha toho špatného, odkud pocházejí. To znamená, že by měly směřovat do sociálních věcí, kultury a sportu," naznačil Valín.

Pracovní skupina však zpracovala jiný scénář. „Část výtěžku by se měla věnovat na prevenci a léčbu. Můžeme zavést prevenci na školách a poradní organizaci," zmínil Jurka.

Skutečnost, proč se současní zastupitelé rozhodli o hazardu nehlasovat, má podle něj i další aspekt. „O tématu jsem už diskutoval s místopředsedou vlády i krajským hejtmanem. Všichni sdílíme názor, že je třeba hazard regulovat centrálně. Ministerstvo financí proto připravuje novelizaci zákona, která má řešit centrální regulace a rozčlenit rizikovost her s jejich socio-patologickými dopady. I to je důvod, který nás přivedl k tomu vyčkat," řekl Jurka.