DISKUTOVAT MŮŽETE DOLE POD ČLÁNKEM

Na zarostlém dvoře leží obří sochy Gottwalda a Lenina. Kaple svaté Anny ve Vyškově v Dukelské ulici slouží jako odkladiště přeplněného Muzea Vyškovska.

Dovnitř se návštěvníci dostanou jen výjimečně. Kaple čeká na lepší časy. A dočkat by se mohla ještě letos nebo příští rok. A to jakmile muzeum přesune depozitář do moderní přístavby takzvaného rodného domku Klementa Gottwalda v Dědicích, kterou právě opravuje.

„Předpokládáme, že po přebudování moderního přístavku výstavního pavilonu na centrální depozitář, které by se mělo uskutečnit do letošního podzimu, většinu materiálu přesuneme do Dědic. Pak můžeme pomýšlet na praktické využití kaple i špitálku. Jejich výhodou je umístění v těsné blízkosti centra města,“ uvedl ředitel muzea František Korvas.

Do špitálu chce Korvas přesunout sbírku amatérského filmového fondu, který před lety převzalo muzeum od vyškovského Městského kulturního střediska. „Předpokládáme, že by se tam například jednou za měsíc mohly promítat staré filmy. S velkým zájmem se podobné akce konají například v knihovně. Na dobových filmových pásech jsou zachycené zajímavé pohledy na to, jak se region měnil,“ plánuje ředitel.

close zoom_in Některou z místností by rád Korvas zařídil jako jakýsi inspekční pokoj, například pro vystavovatele, kteří přijedou zdaleka. „Dřív jsme je ubytovávali v Dědicích v provozních místnostech ve dvoře výstavního areálu. Nevyhovovala ale ani poměrně velká vzdálenost od centra města, ani vlhké nevhodné prostory,“ dodal Korvas.

Prostor kaple chce muzeum využít pro výstavy. Zatím v ní vystavoval jediný autor, a to rousínovský výtvarník Karel Cyril Votýpka, kterému starobylé oprýskané zdi s presbytářem a zbytky fresek, staleté skulptury a rozpadající se artefakty vyhovovaly pro záměr expozice. V budoucnu by ho mohli následovat další umělci, kterým muzeum chce uvolnit prostor.

„Dřív se počítalo s tím, že kaple by sloužila jako lapidárium kamenných prvků, ale byla by to škoda. Zvažujeme, že sochy přemístíme na dvorek. Budeme ale muset počítat s co nejmenšími náklady. Podél zdí bychom rádi vybudovali chodníček a vztyčili nad ním stříšku. Pod ni pak plánujeme umístit kamenná díla,“ dodal Korvas.

Kaple by pak mohla fungovat nejenom jako výstavní sál, ale díky zajímavé akustice by se dala využít i pro komorní koncerty.

Kaple se špitálkem patří k význačným městským památkám. Ve své době ležela za opevněným městem. Stavba byla dokončená nejpozději roku 1584, což dokazuje nápis v klenbě. Jsou tak datované nástěnné malby, například výjev svaté Anny se svatým Václavem a medailony světců v interiéru. Na venkovní fasádě je nika se sto dvanáct let starým sousoším Ukřižování. Kaple prošla důkladnou rekonstrukcí v roce 1999. Ve správě muzea je už víc než pětadvacet let.

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Odpočívají v kapli zapomenutí (najdete tam fotogalerii)