S jejich instalací začínají už v těchto dnech. „Máme poměrně velkou školu, a tak je problém ji spolehlivě hlídat a každoročně řešíme nějaké vloupání. Rozhodli jsme se proto pořídit nová bezdrátová čidla, která dají rychle vědět policii, pokud se po budově bude někdo neoprávněně pohybovat," popsal opatření starosta Otnic Pavel Prokop.

Stávající ochrana školy zloděje neodrazovala. Obec sice při rekonstrukci v minulých letech pořídila nové plastové dveře s kvalitním zámkem, ale pro zloděje nepředstavovaly složitou překážku. „Našli jsme dveře vypáčené, ale jejich vylepšení a osazení lepším zámkem neplánujeme. Nemůžeme vchody osadit nějakým složitým zařízením, protože jsou zároveň únikovými východy při případných nehodách," vysvětlil starosta.

Vloupání do školy musela obec řešit opakovaně. „Je to dlouhodobý problém. Některé roky jsme policii volali i několikrát. Při vloupáních vznikly větší škody na poškozeném zařízení, než že by se něco cenného ztratilo. Snad úpravy zloděje odradí," dodal.

Úpravy zabezpečení zpracovává odborná firma a obec za ně z rozpočtu zaplatí okolo čtyřiceti tisíc korun. Chránit školu budou čidla už v listopadu.

PETR JANDERKA