Cesty za poznáním Turecka nebo exotických zemí. To jsou trendy letošního léta. Na lesku však neztrácejí ani tradiční zájezdy do Chorvatska. Vytoužený čas dovolených u moře totiž pro mnohé obyvatele Vyškovska konečně nastal.

Pracovnice vyškovské cestovní kanceláře Antea Yvona Jandlová potvrzuje, že jako vpředchozích letech i tento rok obyvatelé Vyškovska míří kmoři nejčastěji do Chorvatska. „Na druhém místě jsou hory a termální koupaliště na Slovensku. Třetí místo patří jižním Čechám,“ vyjmenovala Jandlová.

Dobrodružnější a movitější turisté ale podle ní rádi poznávají i exotické země. „Zařizovali jsme pro některé Slavkovany třeba lety na Kubu, Venezuelu či do Thajska,“ dodala Jandlová.

Do Chorvatska vminulých letech zavítala také Vyškovanka Jana Dolečková se svým manželem. „Cestovali jsme tam autem. Jinak jsme byli letecky na Kypru a také na Mallorce, většinou na deset až dvanáct dní. Kdybychom nyní neměli malé dítě, určitě bychom zase vyrazili letecky někam kmoři. Takhle se ale spokojíme jen snějakými jednodenními výlety,“ popsala Dolečková.

S tím, že rekreanti stále častěji využívají leteckou dopravu, má zkušenosti i další vyškovská cestovní kancelář Kolumbus. Zloňska prý přetrvává zájem o Egypt, ale do módy postupně přichází i Turecko. „Lidé opouštějí Chorvatsko, přecházejí na vyšší cenovou hladinu. Nechtějí už bydlet vapartmánech, ale vhotelech a nejlépe all inclusive. Bohužel většina Vyškovanů má zájem odcestovat zBrna. Tam však odlétá daleko méně letadel než zPrahy, takže všechny nemůžeme uspokojit,“ vysvětlila pracovnice cestovní kanceláře Kolumbus Daniela Teplá.

Zároveň doplnila, že mírně narůstá také zájem o exotické ostrovy, jako jsou Maledivy a Seychely. Tam však lidé podle ní chtějí zamířit především vzimě.

Zatímco však lidé relaxují u moře na prosluněné pláži, ve stejné době nastávají žně zlodějům a vykradačům. Byty spřeplněnými poštovními schránkami a zabedněnými okenicemi totiž snadno napoví, kde je pro lupiče „čistý vzduch“.

Policisté každoročně upozorňují, že rekreanti mohou riziko vykradení domu alespoň částečně zmírnit ještě před svým odjezdem na dovolenou. „Neměli by se chlubit svými majetkovými poměry, zveřejňovat svůj odjezd předčasně a hlavně by neměli nechávat na telefonním záznamníku vzkazy o své nepřítomnosti,“ vysvětlil vyškovský policejní mluvčí Alois Gryc.

Podle něj není rozhodně na škodu uschovat cenné věci a doklady do bezpečnostní schránky nebo domácího trezoru. „Těsně před odjezdem by obyvatelé také měli zkontrolovat okna a dveře. Měli by zvážit zatažené rolety, závěsy a žaluzie. Můžou i svěřit klíč od bytu příbuzným nebo spolehlivému sousedovi, který bude byt kontrolovat a vybírat schránku. Účinným preventivním opatřením je využití elektronického spínacího zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla,“ doplnil Gryc.