DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Ačkoliv se vyškovská radnice snaží podle starosty Petra Hájka lákat obyvatele, jak jen může, rok od roku jejich počet klesá. „Opravdu nevím, jak si to vysvětlit. Pro lidi toho, myslím, děláme hodně. Na kulturní či sportovní vyžití si nemůžou stěžovat,“ je přesvědčený vyškovský starosta.

Jak dál uvedl, město se podílí na vytváření nových pracovních míst podporou vzniku průmyslových zón. Přispívá také k tvorbě stavebních míst. Podporuje podnikatele, kteří chtějí ve Vyškově stavět. „Jednou z nevýhod ovšem je, že tady nemáme vysokou školu. Studenti odcházejí do jiných měst, nacházejí tam zaměstnání a pak už se sem nevrátí,“ myslí si Hájek.

Jenomže vysoké školy nejsou ani v dalších městech Vyškovska. A právě tam počet obyvatel stále roste. Ať už jde o Bučovice, které donedávna trápilo dopravně přetížené centrum, Rousínov rovněž s dopravními problémy, Ivanovice na Hané s chybějící policií nebo Slavkov u Brna.

Poslední dvě zmíněná města se můžou pochlubit největším nárůstem obyvatel. Zaručený recept, jak lidi přilákat, nemají. Přestože se ovšem nesnaží o moc víc než vyškovská radnice, populačně se rozrůstají.

„Společnost bohatne, Slavkov se rozvíjí. Za poslední roky zde vyrostla spousta rodinných domů i bytovek a předpokládáme, že boom bude pokračovat,“ nechal se slyšet slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

Město má navíc velmi výhodnou polohu. „Sice tady nemáme žádný les, ale během dvaceti minut se k němu člověk dostane na kole. Co je ještě příznivé, lidé to odtud mají blízko do Brna,“ uvedl Doležel.

A to je právě jedním z hlavních důvodů, proč dochází k nárůstu počtu obyvatel na Vyškovsku. Alespoň jsou o tom přesvědčení odborníci. „Do vyškovského okresu míří hlavně lidé z Brna. Hledají tam jak chalupy, tak normální bydlení. Výhodou je zkrátka velmi dobrá poloha. Ale pouze některých měst,“ vysvětlila vyškovská makléřka Marie Müllerová z realitní kanceláře Real Trust.

Největší zájem je podle ní o bydlení v Rousínově, Vyškově a okolních vesnicích. „Ve výhodě jsou například Račice-Pístovice. Od Vyškova směrem na Ivanovice na Hané už to tak dobré není. Lidé, kteří se sem stěhují z Brna, kde například neopustili své pracovní místo, totiž chtějí pohodlně cestovat. Vybírají si tedy taková města či vesnice k bydlení, kam vedou přímé spoje,“ doplnila Müllerová.