Třešňová úroda se tentokrát nevyvedla. Odběratelé neměli jistotu, že zajistí dostatečnou výrobu, a tak letos třešně ani nevykupovali. Zbylé plody většinou shnily. „Stromy vykvetly všechny naráz. Jenže pak přišlo ochlazení a včely květy neopylily. Plodů proto bylo letos málo. Zpracovatelské závody si netroufly spustit výrobu. Letos jsme proto třešně nevykupovali. Nikdo se dokonce ani na možnost výkupu neptal,“ řekl Ivo Novák z vyškovské výkupny Ovo Imont.

Ta letos vykupovala zatím pouze angrešt. Ale i toho prý letos moc nebylo. „Angreštu je stejně jako třešní málo. Není odbyt. Ani v jedné z našich osmnácti výkupen jsme letos třešně ani angrešt nevykupovali. Odběratelé stejně poslední dobou chtějí pouze třešně se zárukou bezčervivosti. Nechtějí je od lidí ze zahrádek, které chemicky nestříkají,“ objasnil příčiny nezájmu technik společnosti Agroex Martin Chmela.

Ani palírny letos nebudou mít třešňové žně. „Palírenská sezona začíná už v polovině července. Ale třešňovice letos moc nebude. Na našem konci se vůbec neurodilo. Zatím se objednalo jen několik zájemců s ovocnou směsí,“ pokrčil rameny Bohumil Trávníček z pálenice v Zelené Hoře.

Ani tam, kde se stromy přece jenom začervenaly, jako například od Rybníčku ke Švábenicím, se trhači neobjevili. Dřív stával u stromů jeden žebřík za druhým. Letos nic. „Sem tam jenom zastavilo auto, aby si děti utrhly pár plodů na chuť. Na otrhání se neprodal ani jeden strom,“ potvrdil starosta Medlovic Bohumil Klemsa.

Přitom odkoupit strom u cesty přijde na pouhou padesátikorunu, ale lidé zájem nemají. „Stromy okolo silnic nabízíme každoročně k prodeji. Rok od roku se jich ale prodává méně. Nyní méně než čtvrtina,” uvedla před časem dispečerka vyškovské oblasti krajské správy a údržby silnic Libuše Zavřelová.

O ovocné stromy nikdo nestojí. Příkladem můžou být i Dědice, kde místo vykácených přestárlých hrušní nechala vyškovská radnice zasadit sice opět hrušně, ale tentokrát neplodící kultivary. Hrušky totiž nikdo nesbíral ani do pálenky. Plody končily rozježděné koly aut a slétaly se na ně vosy, ze kterých měli lidé obavy.

Výkupny se naplno rozjedou až začátkem podzimu. Největší zájem odběratelů totiž bývá obvykle o černý bez a padaná jablka. „Přemýšlíme, jestli vůbec budeme vykupovat i rybíz. Záleží na tom, jestli odběratel potvrdí odbyt a cenu. Hlavní sezona pro nás začne až s jalbky,“ dodal Chmela z Agroexu. Také Novák z Ovo Imontu potvrdil, že rybíz zatím nevykupuje a čeká až na jablka.

Do výkupen už se lidé nehrnuli ani vloni, a to byla úroda výrazně lepší. Odběratelé sháněli pouze ovoce na kvas. Čtyři koruny za kilo třešní nestály lidem za práci. Do Agroexu nakonec nepřivezli lidé jedinou bedýnku. Ovocné stromy kolem cest stárnou. Přestože lidé o vlastnoručně natrhané ovoce moc nestojí, některé vesnice přece jen prozíravě myslí na budoucnost. „Každoročně tuny ovoce shnijí. Přesto sázíme mladé ovocné stromky, a to především třešně, pak švestky a hrušky. Letos budeme sázet jabloně. V ovocném sadu u Manerova budou i méně známé druhy jako kdouloně, mišpule, kříženci hrušní a jeřábu a další.

Nechceme na tom vydělávat, chceme jen přírodě vrátit charakter, jaký měla za našich dědečků,“ uvedl Jiří Novotný ze sdružení Manner. Dvě stovky ovocných stromků vysadili v uplynulých dvou letech také v Kozlanech. „Třešňová alej je přestárlá a postupně se bude muset vykácet. Proto jsme zasadili směs ovocných dřevin,“ řekl starosta Kozlan Roman Vaculčík.