„Stromy kvetly kvůli chladnému počasí později a ranní mráz je nepoškodil. Máme celkem přibližně 1 350 slivoní různých odrůd, například Stanley, Toptaste nebo Čačanská Rodna,“ popsala Bolfová.

Podobně jako další pěstitelé i tady zaznamenali zničené meruňky, těch však mají jen pár stromů. „Sady jsou umístěny v blízkosti obce, a dotváří tak vhled okolí. Jejich rozloha je dva a půl hektaru. Loni jsme sklidili zhruba osm tun a vyrobili slivovici. Letos čekáme lepší úrodu, protože jsou stromy starší,“ popsala pěstitelka.

Ochrana proti nočním mrazům: oheň v sudu mezi kvetoucími meruňkami.
Mrazivý úder pro meruňkové sady na jihu Moravy. Situace je ještě horší než loni

Minulý rok trápili sad v Nemochovicích škůdci. „Bylo hodně pilatek a mšic, které poškodily listy a plody. Letos díky chladnějšímu jaru je výskyt pilatky nižší. Musíme pečlivě kontrolovat stav stromů, protože mšice je dokáže úplně zdecimovat a strom pak shodí plody, aby se zachránil,“ vysvětlila Bolfová.

V květnu má s partnerem v souvislosti se švestkami spoustu práce. „Stále ještě stříháme, udržujeme podrost, aplikujeme hnojiva. V meziřadí zatím nemulčujeme, protože se tam rodí mláďata a poskytujeme jim tím ochranu. Jsme nyní v plné pracovní zátěži,“ shrnula majitelka lihovaru z Nemochovic.

Vyškovská muzejní noc lákala zájemce do Muzea Vyškovska i do kaple svaté Anny se zahradou na Dukelské ulici.
Ohnivá show, šerm i výstavy. Podívejte se, jak ve Vyškově vypadala muzejní noc

Objevování mrazů v dubnu a začátkem května je podle meteorologů v místních podmínkách normální. „Způsobují to vpády chladného vzduchu v důsledku cirkulace atmosféry v Evropě. Můžeme očekávat, že se budou opakovat i v budoucnu,“ upozornila Gražyna Knozová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Problém možných škod působených v sadech podle ní spočívá v tom, že v posledních letech jsou mírnější zimy, a ovocné stromy se po zimním odpočinku začínají probouzet o něco dříve než v minulosti.

„Jednotlivé vegetační fáze jako rašení pupenů, počátek kvetení a další, nastupuji v současnosti v různých polohách o týden nebo dva dříve. Kvetoucí stromy jsou tím pádem ohrožené mrazem,“ dodala Knozová.