Lidé na Vyškovsku, kteří hledají nového lékaře, mohou teď na internetu snadno zjistit, co si o něm myslí jeho pacienti. Stačí kliknout na novou webovou adresu www.znamylekar.cz a podívat se, jaké vysvědčení mu jeho současní pacienti vystavili. V Jihomoravském kraji si lidé takto mohou prověřit téměř tři tisíce praktických i odborných lékařů. Doktory na web přidávají sami pacienti, hodnotí je podobně jako ve škole a popisují své dobré i špatné zkušenosti.

„Jako pacientka si ráda přečtu, na koho si dát pozor a kdo je naopak zodpovědný. Na druhou stranu jsou příspěvky vlastně anonymní. Každý si tam může zchladit žáhu. Když vycházím ze zkušenosti, že častěji píšou nespokojenci, tak někteří můžou naházet na doktora špínu i nespravedlivě,“ myslí si třeba Vyškovanka Dana Voňková.

Přesně tak se dívá na možnost známkování také většina lékařů, které oslovila redakce Vyškovských novin. Například rousínovská praktická lékařka Zuzana Ryšavá z nové služby moc nadšená není. A to přesto, že ji dva anonymní autoři hodnotí jako velmi dobrou a pečlivou.

„Je to dvousečná zbraň. V mém případě jsem zatím spokojená. Nemyslím si ale, že vždy je člověk schopný objektivního posouzení,“ řekla Zuzana Ryšavá, která na stránky přišla zcela náhodou při zadávání internetové inzerce.

I další lékaři z Rousínova, například Iva Srnská nebo Felix Kuba vyšli s jedničkou. Další, například drtivá většina doktorů z Ivanovic na Hané, na oznámkování teprve čekají.

Někteří ovšem nevyšli s čistým štítem. Jako pouhá předepisovačka léků, o které si pacient řekne, vypadá lékařka z Otnic Libuše Víšková. Nebo jen na vlastní nebezpečí by pacientka podepsaná jako Kotrbová doporučila Ivo Škvíra z Křenovic. Ten stránky pozorně sleduje. „Dívám se na ně každý den. Zatím je tam stále jenom jedno hodnocení, další nepřibyla. Pokud si člověk udělá obrázek z jediného posudku, je to špatné. Z tohoto důvodu hodnotím stránky negativně. Posuzovatelku navíc ani neznám. Nepatří mezi mé pacientky. Nejspíš je to jenom vymyšlené jméno,“ pokrčil rameny Škvír.

Zato moc dobře si slavkovská dětská lékařka Jana Baránková pamatuje na jednu maminku, která k ní chodila asi před pěti lety a teď ji neohodnotila moc kladně. „Paní doktorka sice milá a ochotná, ale… U nadstandardního očkování platíme kromě vakcíny ještě sto dvacet korun. Jak jsem se dozvěděla u jiných pediatrů, rodiče většinou neplatí vůbec nebo nanejvýš padesát korun,“ napsala žena podepsaná jako Glozarová.

Pediatrička Baránková si z jediného hodnocení ale příliš velkou hlavu nedělá. „Cena, kterou si účtuji, je schválená pediatrickou společností. Některá hodnocení můžou být považovaná za pomluvu a člověk se jen těžko obhájí. Mám ale přes tisíc pacientů. Když někdo není spokojený, může si vybrat jiného lékaře,“ uvedla Baránková.

Jinak to ovšem vidí drnovická lékařka Marie Vyhňáková. Možná proto, že pacient, který k ní psal hodnocení, ji moc nepotěšil.

„Moc se mi nelíbí, že takovéto stránky fungují. Nevidím důvod, proč by lidé měli hodnotit lékaře,“ řekla Vyhňáková.

Stejně jako ji moc dobře nehodnotí pacienti ani dermatoložku Svatavu Vaďurovou nebo zubařku z Bučovic Alenu Knápkovou. Jako špička mezi lékaři na Vyškovsku se podle hodnocení pacientů jeví Emil Strach ze Slavkova u Brna. „Zlatej pan doktor, odborník s neuvěřitelným srdcem, sluníčko,“ napsala o něm jedna pacientka. Ostatní vesměs poukazovali na jeho léky proti hemeroidům, které sám vynalezl.

Internetová adresa začala fungovat od poloviny září a denně do seznamů v jednotlivých krajích přibývají další doktoři. Podle Jana Jelínka ze Svazu praktických lékařů je to zajímavý nápad.

„Máme svobodu projevu, těžko můžeme někomu něco zakazovat. Buď se ze stránek stane fórum stěžovatelů, které k ničemu nebude, nebo vznikne pěkný přehled dobrých a špatných lékařů,“ myslí si Jelínek.

Redaktoři Vyškovských novin