Přesto nové zájemce neodmítají. Musí ale počítat s tím, že pokud jejich stav není akutní, na ošetření si počkají. „Ty, co se přihlašují teď, objednáváme na září. Pro akutní případy pak hledáme mezeru mezi objednanými," popsala situaci Roučková.

Podle ní někdy práci komplikují sami pacienti. „Někteří se několik let na kontrole neukážou a pak volají po pomoci v akutních stavech," podotkla.

Její slova potvrzuje třeba alergička Markéta Šebestová. „Dřív jsem na alergologii chodila, ale teď si raději nechávám předepsat léky od praktika. Je to rychlejší. Vzhledem k tomu, jaké jsou u těchto specialistů čekací doby, jsem už dlouho nikde nebyla. Myslím, že by se na Vyškovsku ještě další alergologové uživili," je přesvědčená Šebestová.

Nechat si napsat recept u praktického lékaře je jednou z možností, jak si můžou alergici co nejrychleji pomoci. „Může předepsat antihistaminika. Lidé pak využívají i možnosti nákupu léků v lékárnách. Volně prodejné jsou například oční kapky Allergodil," zmínila Roučková.

S pacienty, kterým se nechce čekat na volný termín, má zkušenosti například lékař Felix Kuba ordinující v Rousínově. Tam alergologie zcela chybí. „S těmito případy se setkávám relativně často. Alergie jsou stále víc rozšířené. Počet se různí, odhaduji, že vydám do deseti receptů týdně," uvedl Kuba.

Nárůst alergiků není jen regionálním problémem. Jde o celosvětový trend. „Je to civilizační choroba, přibývá i astmatiků. Nemoc může člověka zastihnout v jakékoliv fázi života, nejen v dětství, ale i v dospělosti a na stáří. Většinou jsou lidé alergičtí na pyly a roztoče. Přibývá ale i potravinových alergií nebo reakcí na štípnutí od vosy," popsala další z vyškovských alergoložek Zdenka Koldová.

Ale ne všechno, co se na první pohled jeví jako alergie, jí také je. „Kolikrát zjistíme, že jde o imunologický problém. Jenže imunologů je ještě méně než alergologů," dodala Roučková.

U Aleše Ostrožíka ze Slavkova u Brna propukla alergie na pyl v mládí. Rozhodl se dojíždět k lékaři do Brna. „Je to pro mě jednodušší. Na Vyškovsku není moc na výběr a navíc mě odradily zkušenosti známých. Ti se objednali a kolikrát čekali i několik měsíců, než bylo volné místo. Tak jsem se rozhodl pro větší město. Teď sice čekám taky, ale řádově asi měsíc," podotkl muž.

Podle Koldové však na Vyškovsku málo alergologů není. „Stále přijímáme nové pacienty a čekací doba není dlouhá. Pokud se objednají nyní, jsme schopní je přijmout nejpozději koncem května. Obecně se lhůta pohybuje mezi jedním až třemi týdny. Kdy máme volno, si navíc lidé můžou zjistit přímo na našich internetových stránkách, kde máme systém pro objednávání," zmínila Koldová.

Její tvrzení dokládá například i počet alergologů a imunologů v sousedních okresech. Například na Blanensku i Prostějovsku je součet těchto lékařů velmi podobný číslu za Vyškovsko.