Naději mají všichni, kdo si přejí přeložku mezinárodní silnice, jež nadměrnou dopravou zatěžuje centrum Bučovic. Projekt její výstavby totiž dostal zelenou od brněnských památkářů. Ti se zabývali rizikem podmáčení tamního zámku po přiblížení řeky Litavy. Výsledky hydrogeologického průzkumu je uklidnily.

„Souhlasíme s tím za těch podmínek, že situaci podzemních vod budou odborníci dál sledovat, dokud nezačne přeložka vznikat. Chceme totiž, aby se data pořád upřesňovala. Jaké bude vyjádření kolegů z Prahy, nevím. Každopádně s posunutím Litavy problém nemáme,“ informoval Martin Číhalík z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu.

Cesta k přeložce je ještě dlouhá

V projektu se přeložka silnice totiž určitým způsobem dotýká nejzazšího bastionu zámecké zahrady. Právě k tomu se budou vyjadřovat pracovníci z pražského ústavu. I když je čerstvý souhlas památkářů zatím neformální, podle starostky Bučovic Šárky Šilerové by ho neměly ohrozit žádné nepředvídané problémy.

„Po oficiálním vyjádření zahájíme územní řízení. To by mělo skončit na jaře příštího roku. Pak může Ředitelství silnic a dálnic začít s výkupem pozemků a přípravou projektové dokumentace pro stavební povolení,“ řekla Šilerová.

Právě na snaze získat parcely se však celý projekt opět může zbrzdit. Připomněl to náměstek pro výstavbu Ředitelství silnic a dálnic Miroslav Neckář.

„Pokud majitelé pozemků nebudou s jejich prodejem souhlasit, budeme je muset vyvlastnit. A to může trvat rok, dva nebo i déle,“ podotkl nedávno Neckář.