Malá slečna původně chtěla jen doprovodit svého bratra. Nakonec se rozhoduje, že to zkusí také. Na to, že je teprve osm ráno, fronta těch, co čekají na registraci, je hodně dlouhá. Že přijde tolik zájemců, nečekal třeba Mirek Dostál, který přijel se synem z Prostějova. „Chtěli jsme se podívat na nový stadion. A kluk pořád mluví o tom, že chce být hokejista. Tak to jdeme zkusit. Jestli ho to tedy bude v pěti letech vůbec bavit," krčí rameny Dostál a jde vyplňovat registrační formulář.

Jeho pětiletý syn Vojtěch se nemůže dočkat, až se dostane na led. „Budu brankář, chytnu všechny góly a jednou pojedu i na olympiádu," věří chlapec.

Vyškovskou akci organizuje ve spolupráci s národním týmem Městský bruslařský klub Vyškov. Hlavním cílem je vzbudit v dětech zájem o hokej a o to, aby se staly členy nějakého hokejového týmu. „Talent můžete v dítěti poznat klidně už ve čtyřech letech," přibližuje předseda klubu Luděk Pour, když se z VIP zóny dívá na to, jak to zájemcům jde. „Zatím je jich tady asi osmdesát. Když by se jich chtělo věnovat hokeji dvacet, je to určitě úspěch," dodává a jde připravovat prezentaci o hokeji pro rodiče, aby namotivoval i je.


TŘI ÚZEMÍ


Děti se řítí ze šaten, na sobě mají dresy a část hokejové výstroje. Jedno vypadá jako druhé a o všech také lze říct úplně to samé: na led vrhají s velkým nadšením. Plocha je rozdělená na tři části. Děti by totiž nezvládly hrát hokej přes celou plochu. V první jsou ty nejmenší, které pomocí plastových branek trénují první kroky na bruslích. Mezi nimi i malá Kristýna, která za měsíc oslaví páté narozeniny. „Na bruslích je potřetí, ale hrozně ji to baví. Jsem ráda, že se jí dnes má kdo věnovat a naučí se toho víc. Já bruslit neumím," směje se její matka Jana Nováková z Vyškova.

V druhé části, která je uprostřed ledové plochy, jsou trochu zkušenější děti. Ty mají před sebou dvě brány, v nich brankaře a snaží se střílet góly. Všichni poslouchají trenéra na slovo, i když některé mají chvílemi zaječí úmysly.

V poslední části děti trénují hlavně bruslení. Okolo malých kuželů. Skupinka asi deseti účastníků jezdí po jednom tam a zpět. Jakmile trenér u někoho vidí zlepšení, připraví mu branku, plastové míčky a malý hokejista se může pokoušet trefit se do brány. Vzbudit zájem o sport chce ve svém sedmiletém synovi Kryštofovi Jiří Vojáček. „Sám jsem kdysi hokej hrál. Třeba se potatil," usmívá se muž, který přijel od Kroměříže, a už na svého syna volá, aby se trefil do brány. „Pořádně se soustřeď, napřáhni a vystřel," křičí Vojáček. Daří se. A malý Kryštof má radost, že snad poprvé v životě dal gól.