Spojenci obsazují náves. Od obecního úřadu ale přichází Francouzové. Zní výstřely děl i pušek. „Jde jen o malou šarvátku. Dědinu obsazuje pár vojáků rakouské strany. V tom se ale objevuje francouzská hlídka s děly a nás vyhání," přibližuje člen spojenecké armády Radovan Chloupek z Brna, který si poprvé uniformu oblékl v roce 1987.

Do Zbýšova jezdí řadu let. „Pokaždé se ukázku snažíme udělat trochu jinou, aby byla pro diváky atraktivní. Obměňujeme například trasy, kterými na náves přicházíme. Oproti dřívějšku dnes mají také obě strany dělo," říká Chloupek.

Jak jeho slova napovídají, nejde o rekonstrukci skutečných událostí. „Chceme jen ukázat, jak to asi vypadalo, když proti sobě stáli vojáci se šavlemi, bodáky a děly," vysvětluje starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský. S mikrofonem v ruce lidem popisuje, co se na bojišti zrovna odehrává.

Což těší například obyvatelku Renatu Flaksovou. „Letos je ukázka lepší než loni. Nejenže je pojatá ve větším, dorazilo víc vojáků, ale cením si i komentáře, který nám situaci víc přiblíží. Na akci chodíme už několik let, hlavně kvůli dětem. Pokaždé se moc baví," je spokojená Flaksová.

K HROMADNÉMU HROBU

To už si ale řada nejmladších Zbýšovanů odpaluje louče a řadí se do zástupu. Za ně se staví vojáci. Součástí akce je i pietní akt, kladení věnců k pomníkům. Těch má Zbýšov hned několik. První zastavení je u zvonice. Jako vzpomínku na napoleonské války má ve dvou rozích zazděné koule z bitvy. „Druhé zastavení je u pomníku padlých ve světových válkách. A třetí pak nad bývalým hromadným hrobem vojáků všech armád z napoleonských válek," informuje starosta s tím, že ostatky z tohoto hrobu byly v minulosti převezené na Mohylu míru.

Louč nese i desetiletá dcera Flaksové. „Vzhledem k tomu, že jsme se do obce přistěhovali, jako připomínku naší minulosti to nevnímáme. Na druhou stranu už ale tento akt k akci neodmyslitelně patří," je přesvědčená žena.

Po skončení se vojáci ubytovávají v sále za hospodou. Tam také přespí. Čeká je náročný den. Vydávají se bojovat do Slavkova a do Tvarožné. Chybět nebude ani Chloupek.