Počasí tak pálenicím přeje. „Loni ovoce pomrzlo a protože v mrazech nelétaly včely, nemohlo ani dojít k opylování. Letos je úrody víc, určitě bude lepší sezona," odhadl majitel pálenice v Kozlanech Jaroslav Surý. Meruňky začne pálit v srpnu, zatím zpracovával jen třešně a letní ovoce. „Dá se pálit ze všeho, co kvasí, ale často se to nevyplatí," upozornil. Zvýšený zájem o služby palírny zatím neregistruje. „Mám tady spíš stálou klientelu," poznamenal Surý.
Není jediným palírníkem, který vnímá letošní sezonu jako nadějnou. „Meruněk bude asi tolik, co předloni, třešní předpokládám o něco méně. S loňským rokem nemá smysl srovnávat, to nebylo nic," vysvětlil majitel rousínovské palírny Zbyněk Konečný.
Jeho drnovický kolega Miloš Bastl se naopak jakýmkoli odhadům brání. „Ještě je příliš brzy a úroda je nepředvídatelná," prohlásil. Pálit začal před dvěma dny. „V sobotu jsme vyprodukovali sedm kotlů třešňovice, lidé ale nosí třeba i loňské švestky. S meruňkami nejspíš začneme během několika týdnů," myslí si Bastl. Výroba pálenky v letních měsících má podle něj svá rizika. „Na rozdíl od zimního ovoce je to letní velmi citlivé na teplotu. Je potřeba nechat ho kvasit pozvolna a nenechávat kvas na slunci," doporučil majitel.
Optimisticky vidí sezonu i pěstitelé. „Pálenice budou mít rozhodně víc než dostatečné množství práce. Tento rok je velmi dobrá úroda meruněk i třešní, slibně vypadají i letní odrůdy hrušek," uvedl člen vyškovského svazu zahrádkářů Josef Horák.
Právě teď podle něj nastává ideální doba k pálení třešní. „Ovoce je potřeba sklízet co nejpozději, aby mělo co největší cukernatost. Zralé třešně by touto dobou měly už být naložené a často i připravené k pálení," zmínil pěstitel.
Na meruňky je podle něj ještě čas. „Nejlepší způsob, jak poznat, jestli jsou meruňky připravené ke kvašení, je prostě přijít ke stromu a zatřást s ním. Ty, které spadnou, jsou zralé a mají tedy dostatečnou cukernatost na to, aby z nich mohla být kvalitní pálenka," poradil Horák.
Třešně má doma naložené i obyvatel Vyškova Ondřej Vymetal. „Máme na zahrádce několik stromů, ze kterých bývá celkem slušné množství plodů. Obvykle je zavařujeme, o třešňovici se letos pokoušíme poprvé," přiznal Vyškovan.
Úrodu před několika dny očesal a má ji naloženou v kvasných nádobách. „Počítám s tím, že k pálení budou třešně připravené tak do týdne," řekl. Jiné ovoce se nechat vypálit nechystá. „Jednak toho nemáme tolik, jednak si myslím, že třešňovice z ovocných pálenek chutná nejlépe. I když to ze mě asi dělá mezi všemi těmi moravskými pijáky slivovice výjimku," podotkl.
MICHAL CHMELA