Víc kulturních akcí, třeba i divadelní představení jaká bývají na Špilberku, a taky otevírací doba po celý rok. To čeká už zřejmě hodně brzo na návštěvníky slavkovského zámku. Slavkovská radnice totiž získala dotaci z Evropské unie na vydláždění přístupových cest a taky nádvoří památky.

„Současný povrch nás ve spoustě věcí omezuje. Vydlážděním se nám otevřou další možnosti, jak zlepšit ekonomiku zámku. Jde o skvostnou památku a je velká škoda, že nemůže být přístupná lidem celoročně. To by se mělo díky pevné dlažbě změnit,“ informoval ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Jedním z dalších důvodů, proč se město spolu s vedením památky rozhodlo pro rekonstrukci cest i nádvoří, je neustále se zvyšující návštěvnost. Například vloni po nich prošlo kolem sto šedesáti tisíc lidí. Úpravy, do kterých se dělníci pustí pravděpodobně už v září, mají zamezit pronikání vody do podzemí památky a koníren. Navíc zabrání přenášení písku a prachu do interiérů. Půjde o obnovu severní cesty k zámku, vinárně nebo třeba parkovišti.

„Povrch samozřejmě musí být esteticky vhodný, nenápadný. Takový, aby ladil se zámkem. Oprava bude rozdělená do tří etap. Tou první je právě vydláždění nádvoří. Celé by to mělo skončit v červnu 2010,“ naznačil ředitel slavkovského muzea.

O tom, jak má dlažba vypadat, teď město jedná s památkáři. „Říct, jaký materiál bude nejvhodnější, na to je ještě příliš brzy. Jednání jsou myslím ještě na začátku. Víc k tomu ale nemohu povědět. Protože se zámek stal národní kulturní památkou, podléhá Národnímu památkovému ústavu v Praze,“ uvedla Jana Firbasová z brněnského památkového ústavu.

Pražským památkářům se redakci Vyškovského Deníku nepodařilo včera dovolat. Ředitel Zámku Slavkov – Austerlitz však naznačil, že jeho představou je barevná štípaná žula. Oprava má celkově vyjít na několik desítek milionů korun. Většinu bude tvořit právě evropská dotace, nějakými penězi se ovšem musí podílet i město. „Radnice přispěje čtyřmi miliony, z Evropské unie jsme dostali asi čtyřiatřicet milionů,“ upřesnil slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

Za několik posledních let zámek prošel úpravami za hodně milionů. Má kompletně opravenou střechu a krovy a fasádu ze tří stran. Zvenku prokoukly taky konírny. Obnova, která má odstartovat už za několik málo týdnů, podle ředitele nejspíš mírně ovlivní chod památky. Proto se její vedení i město bude snažit, aby dělníci skončili s pracemi dřív, než je v plánu.