Na situaci architektonické památky, která nabízí pozůstatky středověké vesnice a tvrze, poukazuje například heršpický starosta Karel Knesl. „Je to strašné. Bohužel pod nás místo nespadá, takže se spoléháme na vlastníka pozemku,“ posteskl si.

Že by se řešení ujal sám obecní úřad, podle něj nepřipadá v úvahu. „Nejhorší je, že kdybychom se rozhodli pro posečení soukromého pozemku bez drahého povolení, dostala by obec vysokou pokutu. Už jsem to tam viděl sekat nějaký starý traktor, a to rozhodně není ideální.“ informoval.

Ilustrační foto - uzavírka.
Kamiony zdrží objížďka. Most uzavřou kvůli opravě

Situace v nalezišti ve Ždánickém lese si všiml také dokumentátor Muzea Vyškovska Lubomír Vrána, který místo před časem navštívil. „V údolí jsou momentálně dvoumetrové kopřivy. Sám jsem tam nedávno byl. Muzeum Vyškovska však nemá s péčí o lokalitu nic společného,“ uvedl.

Významné místo

Ředitel archeologického ústavu Akademie věd České republiky Lumír Poláček zdůraznil význam Konůvky z historického hlediska. „Lokalita je zapsána jako zaniklá osada. Vesnice i tvrz jsou kulturní památky. A tou vesničkou to nekončí. V okolí se nachází další objekty, například chlebová pec či různé vížky. Vše se nachází ve velice hezkém krajinném prostředí a je veliká škoda, že to tam zarůstá,“ konstatoval.

Ilustrační foto.
Obcí projdou v krojích, postaví máj. Na hodech zahrají dvě kapely

Lesní správce z Lesů České republiky v Bučovicích Otakar Pavlík informoval, že podnik problém velice brzy odstraní. „Každou podobnou lokalitu musíme každý rok sekat. A Konůvky nejsou výjimkou. Nevím, proč se tak letos prozatím nestalo,“ sdělil.

Chystá se náprava

Pavlík odhadl, že lesní dělníci situaci napraví už v příštích dnech. „Mluvil jsem s revírníkem, podle něj nabralo letošní sečení velké zpoždění. Každopádně do čtrnácti dnů bude celá lokalita posečená,“ ujistil.

Vesnice Konůvky vznikla v době vrcholného středověku. V tomto období ještě býval Ždánický les mnohem méně rozlehlý než dnes. Zatímco nyní obklopuje Konůvky kolem dokola, před staletími bývaly v místě smrků a statných buků políčka a dokonce i vinohrady či sady. Archeologické nálezy prokázaly, že ves zanikla násilným způsobem.

Konůvky objevili až v šedesátých letech minulého století

Archeologové místo objevili teprve v šedesátých letech minulého století.

Podnikli velké průzkumy, hlavně pod vedením archeoložky Dagmar Šaurové.

Vesnice a tvrz obsahují přes třicet půdorysů domů.

Nález je datován do středověku, konkrétněji mezi čtrnácté a patnácté století.

V dnešní době památka zarůstá až dvoumetrovými kopřivami.

O sečení se mají starat Lesy České republiky. Podnik přislíbil nápravu v nejbližších dnech.

JAKUB JUREK