Nese jméno patrona českých zemí svatého Václava, od jehož smrti si místní tehdy připomínali tisíc let. V jeho blízkosti postupně vznikal hřbitov, který je pod správou obce. Přímo v centru obce v blízkosti dětského hřiště pak zájemci najdou také kapli svatého Gottharda.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkObec je navíc spojená s napoleonskou historií. Až k Holubicím totiž zasahovala severní část slavkovského bojiště v době slavné bitvy tří císařů. Střetli se tam tisíce ruských jezdců z jednotek známého generále Bagrationa s francouzskou lehkou jízdou. Především kvůli tlaku dělostřelectva padly k zemi stovky koní.

Památku všech padlích připomíná pomník umístěný už šestadvacet let u silnice na Rousínov nad křižovatkou Kovalovice-Velešovice. Pozornost poutá také blízká betonárna, která upravila své skladovací zařízení do podoby obřího kanónu s obsluhou právě na připomínku bitvy u Slavkova.